Прототипи дронів з ШІ можуть з'явитися на полі бою до кінця року - Федоров
Війна між Україною і Росією є технологічною, вона фактично переросла у війну безпілотників, від кількості яких сьогодні залежить ситуація на полі бою.
Про це розповів міністр цифрових технологій України Михайло Федоров в інтерв’ю німецькому виданню Welt, передає Укрінформ.
Зокрема, він повідомив, що Україна завершує перший важливий крок у застосуванні штучного інтелекту в безпілотних апаратах. Йдеться про просування компаній, які розробляють такі системи, які здатні захоплювати ціль і наводити на неї безпілотники. «Зараз ця технологія знаходиться на стадії тестування. Технологічно я не бачу в цьому проблеми. Її можна швидко вирішити. Наступний крок – зв’язок дронів. Безпілотники утворюють зграї, щоб вражати ворожу техніку. Але для виконання цього завдання спочатку необхідно вирішити попередні завдання: радіочастотне планування, цільовий інструктаж та інше», - сказав Федоров, висловивши сподівання, що перші прототипи можуть з'явитися на полі бою до кінця року, щоправда, не у великій кількості.
Загалом безпілотники вже частково замінюють артилерію. Україна порівняно з минулим роком в десятки разів збільшила виробництво безпілотників далекої дії. Більшість використовуваних дронів мають радіус дії від 700 до 1000 кілометрів.
«Але зараз є моделі, які можуть пролетіти понад 1000 кілометрів», - сказав Федоров. Він зазначив, що є плани перевиконати завдання виробити мільйон безпілотників. Це стосується різних типів безпілотників: FPV, розвідників, транспортних, бойових, камікадзе, морських і наземних тощо. Також зараз активно закуповуються наземні платформи.
Окрім того, зауважив Федоров, нині також активно ведеться робота над розробкою засобів радіоелектронної боротьби, спеціальних антен, які використовуються для дронів.
«Ми повинні будувати власну систему радіоелектронної боротьби та протидіяти заходам електронного втручання ворога, щоб покращити продуктивність наших дронів. Це передбачає чіткі технічні завдання для виробників, постійний контроль за розгортанням на полі бою та швидку логістику. Технологічна війна прискорює розвиток загалом і вимагає швидкої реакції», - сказав міністр.
Він також торкнувся питання стосовно Starlink. Росіяни почали використовувати цю систему, але це не масове явище, і українська сторона «знайшла вирішення проблеми».
«Україна продовжить використовувати Starlink, а росіяни будуть максимально обмежені у його використанні. Усі необхідні рішення вже прийняті. Результат побачимо найближчим часом», - заявив Федоров. Він зазначив, що за потреби перебуває на зв'язку з Ілоном Маском, команди ефективно співпрацюють на операційному рівні, поставки від Starlink є стабільними, в чому нам допомагають наші партнери; SpaceX швидко реагує на будь-які проблеми.
На запитання, «чи стоїть Ілон Маск на боці України?» Федоров сказав: «Я в це вірю».
Загалом, за словами міністра, цілком зрозуміло, що ситуація на полі бою і результат цієї війни залежать від розвитку технологій.
Як повідомляв Укрінформ, за фінансової підтримки інвесторів здатна виробляти 2 мільйони дронів на рік, тобто удвічі більше, ніж зараз.
Фото: Мінцифри