На Чернігівщині відкрито музей-садибу Костомарова

Фото

У селі Дідівці Прилуцького району Чернігівської області з нагоди 200-річчя від дня народження видатного історика і громадського діяча Миколи Костомарова урочисто відкрили його музей-садибу.

Про це кореспондентові Укрінформу повідомила представниця фонду "Рідна країна" Валентина Різник.

"Сьогодні в Дідівцях відбулося урочисте відкриття музею-садиби Миколи Костомарова, яка до 2008 року була занедбана. Унікальність музею в тому, що це, можна сказати, громадський музей, адже створений без залучення бюджетних коштів", - сказала Різник.

За її словами, ініціаторами відновлення садиби Костомарова були голова фонду "Рідна країна" Микола Томенко та народний депутат Валерій Дубіль. Вони й залучали меценатські пожертви на відбудову.

На сьогодні в садибі будівельні роботи закінчено на 90%. Повністю готовий будинок Костомарова, зводиться церква, де історик вінчався зі своєю коханою Аліною Крагельською, на території висаджено дуби, у намірах - відновлення криниці.

У найближчих планах - створення в будинку музейних експозицій із залученням істориків та краєзнавців. Одну буде присвячено Костомарову, іншу - Кирило-Мефодіївському братству, одним із засновників якого він був.

Святкування ювілею історика в Дідівцях мало назву "Костомарівські гостини". Програма свята включала проведення екскурсії відновленим будинком, концерт за участю місцевих колективів та народної артистки України Жанни Боднарук, виставки ремесел та старих речей "З бабусиної скрині". Територіальні громади Прилуцького району презентували свої традиційні страви, пригощали гостей козацьким кулішем.

Видатний історик, письменник, етнограф, громадський діяч Микола Костомаров народився у сім’ї дворянина та колишньої кріпачки 4 (16) травня 1817 року. Він першим з науковців ввів елемент народу в історію, був одним з організаторів Кирило-Мефодіївського товариства, до якого належали, зокрема, Тарас Шевченко і Пантелеймон Куліш. Разом з ними його й заарештували. Після відбуття покарання Костомаров викладав у Петербурзькому університеті і писав твори, які не вписувалися в російську імперську історичну науку. Ім’я Костомарова на тривалий час було забуте.

У Дідівцях на Чернігівщині історик вінчався зі своєю обраницею Аліною Крагельською, весілля з якою через арешт і подальше заслання вченого відклалося на довгі 28 років. Там же він прожив і останні 10 років свого життя. Помер 19 квітня 1885 року в Петербурзі.

Фото: Юлія Овсяннікова/Укрінформ