В Івано-Франківську хочуть встановити пам’ятні знаки на місцях перших церков
В Івано-Франківську науковці пропонують поставити пам’ятні знаки ще двом українським церквам, які були першими в історії міста - Успіння Пресвятої Богородиці та Святого Миколая.
Про це на презентації книги «Давні українські храми Івано-Франківська. XVII-XVIII ст.» повідомила її автор - завідувач відділу археології Івано-Франківського краєзнавчого музею Марія Вуянко.
«Серед перших у нас були три українські церкви: церква Воскресіння та Введення (Введення у храм Пресвятої Богородиці - ред.), церква Успіння Пресвятої Богородиці та церква Святого Миколая. Церкві Святого Воскресіння вже поставили пам’ятний знак біля Ратуші. Ми пропонуємо, аби таким самим чином відзначити ще дві церкви: пам’ятними знаками або ж інсталяцією, аби містяни знали, де вони знаходились», - сказала Вуянко.
За її словами, перші українські церкви міста вона досліджувала майже п'ять років. Усі вони були дерев’яними, а тому не збереглись до сьогодні. Книгу Вуянко написала на основі першоджерел.
«Маємо автентичний документ «Привілей Андрія Потоцького», власника міста, виданий українській громаді у XVII столітті. Він зберігається в Краєзнавчому музеї. Є ще один документ, доля якого невідома, це - чаша 1674 року, яка була подарована українській церкві в Станіславові, як називалось наше місто до 1962-го», - зазначила Вуянко.
Відомо, що це була чаша для причастя, виготовлена зі срібла з позолотою. На чаші був напис про те, що вона подарована українській церкві молодшим церковним братством. Чашу використовували на урочистих літургіях ще на початку XIX століття, після чого, у воєнні роки, вона зникла, як і багато інших артефактів.
Фото: galka.if.ua