Музею Чигирина передали унікальний камінь з відбитком в’яза

Камінь-пісковик із відбитком листка в’яза, вік якого від 40 до 50 мільйонів років, передали Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» на Черкащині.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомила завідувач відділу Суботівського історичного музею заповідника «Чигирин» Надія Кукса.   

«Доісторичний камінь передали нащадки місцевого священника, етнографа та історика, уродженця села Худоліївки Марка Грушевського. В 1898-1910 роках Марко Грушевський був настоятелем місцевої дерев’яної церкви Архістратига Михаїла. У цей час у селі працювали дві археологічні експедиції під керуванням Олексія Бобринського та Вікентія Хвойки. Камінь-пісковик добували в старовину на Камінній горі в межах Суботова. Так само й Замкова гора в Чигирині теж складається з цього каменя. Знаменита Іллінська церква в Суботові – на 15% збудована з нього», – розповіла Кукса.

Вона стверджує, що 40-50 мільйонів років тому в цих місцях був тропічний клімат. Листок в’яза потрапив у вологе середовище – суміш піску, глини й молу – й кристалізувався згодом. Лише 0,01% листя тих часів залишило відбитки в камені. Решта – згнило й пропало.

Читайте також: Музей історії Хмельницького поповнився новими археологічними артефактами

«Камінь подарував Грушевському хтось із членів цих двох експозицій. Він зберігався в Марка Федоровича на конторці – щось середнє між столом і шафою. Тут він стоячи записував свої дослідження. Загалом реліквія зберігалася в чотирьох поколіннях роду Грушевських. Зараз його внучка – Елеонора Коваль, доктор біологічних наук має 92 роки. Але досі їй телефонують за порадами колеги. Свої спогади про діда вона написала настільки красивим каліграфічним почерком, що я не стримувала захоплення. Спогадами самої пані Елеонори опікується її донька – Владислава Каневська», – додала завідувач відділу Суботівського історичного музею заповідника «Чигирин».

За словами Надії Кукси, камінь-пісковик з колекції Марка Грушевського – одн із найстаріших експонатів заповідника «Чигирин». Вік реліквії підтвердили в Національному науково-природничому музеї Академії наук України. 

Фото: Суспільне