Судова пресмашина: хто придушує свободу слова в окупованому Криму

Блоги

Нові факти боротьби російської окупаційної влади з кримськими незалежними журналістами

Правозахисні організації вже звертали увагу на людей, причетних до придушення свободи слова в Криму. Деяких навіть включили до санкційних списків.

Однак це, звісно, не зупиняє “пресмашину” російських силовиків. У цьому матеріалі Центр прав людини ZMINA розкриває нові факти боротьби з кримськими незалежними журналістами, а також називає причетних до репресій осіб.

КРИМСЬКОТАТАРСЬКА ГАЗЕТА “QIRIM”

Уперше редакція незалежного видання зіткнулася із судовим переслідуванням 2021 року. Редактора Бекіра Мамутова звинуватили у зловживанні свободою масової інформації за цитування доповіді генерального секретаря ООН Антоніу Гуттеріша, у якій згадувався Меджліс кримськотатарського народу. У публікації, на думку Роскомнагляду, не було зазначено, що Меджліс заборонений в Росії. При цьому в самій доповіді Гуттеріш двічі вказує на факт заборони Меджлісу у РФ. На думку журналістів, такої згадки було достатньо для виконання норми. Однак суддя 3-ї дільниці мирових суддів Залізничного району Олена Кисельова за кілька місяців до завершення терміну своїх повноважень передбачувано стала на бік Роскомнагляду. А колишня суддя Радянського районного суду Олена Тощева, яку в Україні розшукують за державну зраду, рішення щодо газети “Qirim” залишила в силі.

Однак основні випробування для редакції почалися тільки цього року. Наразі є 4 рішення суду — по два на редактора Бекіра Мамутова і на юридичну особу видання. Одне зі звинувачень стосується публікації, в якій, на думку суду, російську армію дискредитують, порівнюючи “з убивцями, окупантами й тими, хто почав криваві події на території України”. Судді були настільки “зацікавлені” встановити істину, що відмовили в задоволенні всіх клопотань відповідачів – про виклик для допиту понятих, перекладача, спеціаліста, а також про витребування низки документів. Рішення виносила суддя Яніна Охота, яку розшукували за держзраду, і відомий за переслідуваннями адвоката Еміля Курбдінова і журналіста-фрілансера Владислава Єсипенка суддя Антон Цикуренко, якого в Україні заочно засудили до 13 років позбавлення волі.

Другий блок переслідувань торкнувся чергових звинувачень у зловживанні свободою інформації. Знову російським силовикам не сподобалася доповідь Генсекретаря ООН. Цього разу через згадку про випадки катувань кримчан і нелюдські умови утримання в СІЗО-2 Сімферополя. Залучати Антоніо Гутеріша, найімовірніше, в Центрі протидії екстремізму не ризикнули, тому відігралися на журналістах. Суддя 10-ї дільниці мирових суддів Сергій Москаленко визнав видання винним і призначив штраф у розмірі 300 тисяч рублів (близько 3 тисяч євро). Зараз редактор і засновник оскаржують це рішення в апеляції у суддів Віри Серікової та Олексія Микитюка.

СТРИМЕР ВІЛЕН ТЕМЕР’ЯНОВ

Громадянського журналіста “Кримської солідарності” і кореспондента видання “Грани.ру” Вілена Темер’янова затримали за звинуваченням у тому, що він був учасником терористичної організації – джанкойського осередку “Хізб ут-Тахрір”. Невисокі вимоги доказової бази дають змогу співробітникам ФСБ записувати в терористи будь-яку рандомну людину, і Темер’янов став десятим громадянським журналістом, оформленим за такою схемою. Ймовірно, вибір припав саме на нього після кількох адміністративних арештів за підсумками масових затримань під судами, де він регулярно робив стріми і записував репортажі.

У серпні 2022 року після затримання разом з іншими “членами терористичного осередку” Темер’янова доправили до Київського районного суду Сімферополя для обрання запобіжного заходу на етапі попереднього слідства. Рішення про взяття громадянського журналіста під варту ухвалив одіозний суддя Михайло Бєлоусов. Правозахисникам він відомий за своїми затятими проросійськими поглядами з 2015 року, коли вів процес проти учасника Революції гідності Андрія Коломійця. Також він запам’ятався найбезглуздішими рішеннями під час масового затримання кримських татар під будівлею ФСБ 2021 року. У квітні цього року стало відомо, що Подільським районним судом міста Києва суддю Бєлоусова заочно засуджено до 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна за державну зраду.

Справу журналіста Темер’янова тим часом розглядають у Південному окружному військовому суді в Ростові. Крім членства в терористичній організації, йому і його чотирьом одновірцям висунуто обвинувачення в намірах насильницького захоплення влади. Справу слухає колегія російських суддів під головуванням волгоградського військового судді Тимура Машукова. Компанію йому складають владикавказький суддя Сергій Горєлов і знаменитий участю у справі українського режисера Олега Сенцова суддя Едуард Коробенко.

ГРОМАДЯНСЬКА ЖУРНАЛІСТКА ІРИНА ДАНИЛОВИЧ

Відому корупційними викриттями у сфері кримської охорони здоров’я журналістку Ірину Данилович співробітники ФСБ викрали просто з автобусної зупинки на очах у людей. 7 травня 2022 року після дев’яти днів тортур у підвалі ФСБ її привезли до Київського районного суду Сімферополя, де суддя Катерина Чумаченко обрала їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. При цьому відсутність адвоката її абсолютно не збентежила. Не побачив жодних порушень і розшукуваний українськими правоохоронцями “суддя Верховного суду Криму” Олег Лебідь.

Однак ключову роль у переслідуванні Ірини Данилович зіграла суддя-колаборантка Наталя Кулинська, щодо якої СБУ, крім державної зради, відкрила провадження за статтею про колабораціонізм. Саме вона проігнорувала всі факти, що вказують на те, що справу сфабриковано, і відмовила в допиті практично всіх свідків захисту. Одразу після завершення процесу Кулинську перевели з Феодосійського міського суду до “Верховного суду Криму”, де вона тепер переслідує проукраїнських громадян, обвинувачених у державній зраді.

Апеляція двічі розглядала вирок у цій справі, і обидва рази ні про який об’єктивний розгляд не йшлося. Першого разу колегію очолив Дмитро Михайлов, а до складу увійшли розшукувані за державну зраду Наталя Гребеннікова та Юрій Латинін. Тоді суд повернув справу назад для усунення формальних проблем, а всі порушення проігнорував. Під час другого перегляду колегію очолювала колишня суддя Нижньогірського районного суду Валерія Чернецька, щодо якої порушено кримінальну справу в Україні за державну зраду. Компанію їй склала “імпортована” з Новосибірська суддя Олена Михалькова (Прібилова) і вже згаданий вище Олег Лебідь, який перебуває в розшуку. У такій компанії вони теж не угледіли жодних порушень і виявили “милосердя”, пом’якшивши термін покарання на один місяць.

Автор: Артем Гірєєв

ZMINA