У тюрмах на території РФ перебувають 17 незаконно ув'язнених кримських журналістів - правозахисниця
Із 18 незаконно ув'язнених РФ кримських журналістів 17 перебувають у тюрмах на території самої Росії. З них 15 засуджені до 19 років ув'язнення.
На цьому наголосила кримська правозахисниця і журналістка Лутфіє Зудієва під час онлайн-форуму «Судилища над свободою слова у Криму: ціна журналістської роботи», передає кореспондент Укрінформу.
«На даний момент з 18 заарештованих журналістів з Криму , які співпрацювали з різними медіа, 17, на жаль, вже етаповані з Криму і утримуються у в'язницях і колоніях по всій Росії. 15 з них вже засуджено до тривалих термінів позбавлення волі, наприклад, до 19 років ув'язнення. Це дуже великий термін», – сказала вона.
«Долі наших колег продовжують залишатися у полі зору ЗМІ та громадських організацій. Вірю в те, що рано чи пізно це призведе до їхнього звільнення. Вірю, що журналістика змінює світ і разом з нами працює над звільненням наших колег», - додала Луфтіє Зудієва.
У свою чергу голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначила, що ситуація зі свободою слова і правами людини у тимчасово окупованому Криму не покращується, і кількість порушень зростає щомісяця і щороку.
Правозахисниця зауважила, що більшість незалежних журналістів у Криму продовжують працювати, дуже часто анонімно, щоб запобігти переслідуванням.
«Росія не може офіційно заборонити роботу журналістів, проте шукає різні способи тиску на свободу слова», - додала вона.
За словами Печончик, найпоширенішими видами переслідування і атак на журналістів є проведення обшуків, затримання, допити, перевірка електронної техніки, штрафи за адміністративні правопорушення, а також кримінальне переслідування журналістів.
Вона нагадала, що велика кількість переслідування кримчан і в тому числі журналістів пов'язана з так званою «дискредитацією» російської армії, та засудженням російської агресії і вторгненням в Україну. Проти таких осіб окупаційна влада в Криму порушує адміністративні справи, накладає стягнення.
Правозахисниця зауважила, що до Криму повернулася практика насильницьких зникнень, яка була поширена в перші роки окупації Криму, коли люди просто зникали. Про долю більше десятка кримськотатарських та українських активістів і досі немає інформації, додала вона.
Печончик нагадала, що нещодавно у Криму було викрадено головну редакторку кримськотатарського дитячого журналу «Арманчыкъ» Едіє Муслімову. Потім з'ясувалося, що її утримували 36 годин співробітники ФСБ РФ.
«Нещодавно відбулася зустріч з Президентом Володимиром Зеленським, якому було передано список 30 ув'язнених журналістів, з яких 18 є кримськими журналістами. Ми сподіваємося , що процес звільнення та обмінів, який розпочався саме щодо кримських, кримськотатарських політв'язнів, зі звільнення заступника оголови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, політув'язненої Леніє Умерової, що відбулося вперше за п'ять років, починаючи з 2019 року, продовжуватиметься, і серед наступних звільнених політичних в'язнів будуть також журналісти», - додала вона.
Раніше Укрінформ повідомляв, що у Криму за 2017-2024 роки зафіксовані 10 018 порушень прав людини, з них 6 730 – щодо представників корінного кримськотатарського народу.