Зміна громадської думки на користь України може сприяти розширенню ЄС - Маасікас

Європейський Союз дуже виважено підходить до ухвалення рішень про прийняття нових членів, однак зміна громадської думки на користь України може сприяти розширенню Євросоюзу.

Про це заявив голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас на весняному діловому форумі у Львові «Українська МРІЯ – шляхи оновлення держави після війни», повідомляє кореспондент Укрінформу.

Посол ЄС зауважив, що до 24 лютого у Євросоюзі питання розширення взагалі не обговорювалося. Однак на п’ятий день повномасштабної війни Президент Володимир Зеленський зробив дуже різкий крок, щоб спонукати ЄС відреагувати, - підписав заявку на членство в ЄС, і ситуація почала розвиватися дуже швидко.

Читайте також: ЄС разом з Україною святкує День вишиванки, скоро сподівається святкувати перемогу – Маасікас

«У червні Європейська комісія представить свій висновок щодо цієї заявки. Якщо говорити про часові перспективи, то коли йшлося про Боснію і Герцеговину, цей процес зайняв два роки. У випадку України, ви бачите, що на це іде два місяці», - зазначив Маасікас.

Він також акцентував, що Євросоюз – це клуб суверенних держав, тож усі питання, зокрема й щодо прийняття нових членів, вирішуються на основі консенсусу. Тому після того, як Єврокомісія оприлюднить висновок, розпочнеться його обговорення з кожною країною, і потім має бути ухвалене одностайне рішення.

«Насправді, громадська думка щодо України в Євросоюзі також суттєво змінилася, і це новий компонент. Розширення ЄС ніколи не було дуже популярною політикою для нинішніх членів Євросоюзу – дехто боїться, що буде відбуватися з субсидіями і дотаціями, якщо до ЄС долучаться бідніші країні, хтось остерігається, що нові країни десь далеко, чи вони справді на нас схожі, чи добре впишуться в цей наш клуб. Але зараз ситуація така, що переважна більшість жителів країн ЄС підтримують Україну, і це матиме свій вплив. Це вже вплинуло на уряди цих країн, і відповідно, це також може сприяти розширенню», - спрогнозував Маасікас.

Читайте також: Україна належить до європейської родини, ЄС не залишить вас наодинці - Маасікас

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський підписав заявку на членство України в Європейському Союзі 28 лютого 2022 року. Планується, що глави держав та урядів країн ЄС обговорять заявку України на вступ до ЄС на саміті у червні.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба 19 травня заявив, що стратегічній двозначності щодо європейської перспективи України треба покласти край і надати нашій країні статус кандидата в члени ЄС.

Зеленський 17 травня обговорив із президентом Франції Еммануелем Макроном розгляд заявки України на отримання статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу.

9 травня, виступаючи на закритті Конференції про майбутнє Європи в Європарламенті у Страсбурзі, Макрон заявив, що «потрібні кілька років, а може, й десятиліття, щоб Україну прийняли до Європейського Союзу», і запропонував для України та інших країн-сусідів ЄС створити альтернативний варіант євроінтеграції - так звану «європейську політичну спільноту».