Підтримка України буде пріоритетом головування Чехії в ЄС

Головування Чехії в Раді ЄС буде зосереджено на п’яти пріоритетах зовнішньої політики: Україна, енергетика, оборона, економіка та демократія.

Пріоритети головування Чехії в Раді ЄС в другому півріччі 2022 року представив 21 червня міністр закордонних справ республіки Ян Ліпавський, передає Укрінформ.

Як зазначається на сайті відомства, «підтримка територіальної цілісності, післявоєнна відбудова та допомога Україні будуть основними пріоритетами зовнішніх відносин Чеського головування». Зокрема, згадуються організація житла українських біженців, проведення конференції з реконструкції та забезпечення достатньої підтримки кандидатури України в ЄС.

Також чеське головування надалі зосередиться на енергетиці та економіці. Метою президентства буде поступове припинення енергетичної залежності від росії та забезпечення постачальників альтернативної енергії. Це можна зробити шляхом укладання нових угод про вільну торгівлю або шляхом інвестування в енергетичну інфраструктуру в іноземні ресурси, виконуючи європейський стимул «Global Gateway».

«Окрім енергетики, ми хочемо зосередитися на новітніх галузях, а саме на зеленій дипломатії. Захист клімату – це нагальна справа Заходу сьогодні, і Європа не може ігнорувати це в плануванні майбутнього», – сказав глава чеської дипломатії.

Дії кремля, за його словами, показали, що треба збільшити витрати на оборону та співпрацю між ЄС і НАТО та іншими іноземними партнерами в таких сферах, як кібербезпека та гібридні загрози.

Окрім того, президентство зосередиться на підтримці громадянського суспільства, демократії, незалежних ЗМІ та посилення режиму міжнародних санкцій.

Ліпавський зазначив, що зовнішня політика Чехії під його керівництвом буде наслідувати спадщину Вацлава Гавела, отже робитиме акцент на правах людини в міжнародній політиці.

У європейських зовнішніх справах Чехія через своє головування буде стверджувати політичне єднання проти росії, перегляд політики східного сусідства та сприяти розширенню ЄС на Західні Балкани, Україну, Молдову та Грузію.

Не менш важливими для підтримки регіональної стабільності, розвитку та технологічного співробітництва та взаємного політичного діалогу є Індо-Тихоокеанський і Сахельський регіони. Ключовим пріоритетом буде поглиблення трансатлантичного партнерства та співпраці ЄС-США у сферах безпеки, економіки та підтримки демократії в усьому світі.

Читайте також: Кандидатство України в ЄС: Зеленський запевняє, що докладе усіх зусиль для ухвалення рішення

Завдання чеського головування полягатиме в тому, щоб провести Європу через нинішні складні часи, спричинені російською агресією проти України, інфляцією та наслідками пандемії.

«Всього за кілька днів Чехія перейме на себе своє історичне друге головування в Раді ЄС. Для нашої зовнішньої політики це буде одна з найважливіших подій за останні кілька років, і я особисто відчуваю відповідальність за те, що в ці неспокійні часи ми будемо формувати зовнішні справи ЄС», – сказав Ліпавський.

Фотo: © MZV ČR / MFA CZ