Сонячна станція на даху Ірпінського ліцею – чому це не тільки про енергоефективність
Німецькі благодійники допоможуть сотні українських шкіл стати енергонезалежними
18 квітня в Ірпіні на Київщині урочисто презентували результати принципово нової відбудови місцевих навчальних закладів, що постраждали на початку широкомасштабного вторгнення два роки тому. Тут на даху відновленого Ірпінського ліцея №1 встановили сонячну електростанцію із системою зберігання енергії, яка дозволить скоротити щорічне споживання електроенергії в закладі на 30-40%, а у разі блекаутів – підтримувати живлення та продовжувати роботу школи.
СОНЯЧНА СТАНЦІЯ НА ДАХУ ШКОЛИ – ВЖЕ НЕ ДИВИНА, А РЕАЛЬНІСТЬ
Приїхавши в Ірпінь, одразу йдемо до школи. Ліцей №1 представляє собою триповерхову будівлю, яка складається з двох корпусів – нового та старого. Охайний заклад, коридори якого нині наповнені веселим галасом учнів, що очевидно, поспішають на урок. Про сучасні реалії, однак, нагадує сигнал повітряної тривоги… Тож ми разом з учнями та персоналом школи вимушено спускаємося в укриття. Воно обладнане всім необхідним – декілька рядів парт, зона з надання домедичної допомоги, вода та вбиральня – все, аби діти мали змогу убезпечитися, а вчителі – продовжувати навчальний процес.
З розповіді представників адміністрації школи дізнаємося про значні руйнування, яких зазнав ліцей під час російської окупації у 2022 році. В будівлі тоді було пошкоджено фасад, стіни, дах, вікна, вхідні та міжкімнатні двері, спортивний та актовий зали, бігові доріжки, спортивний майданчик і побито електричні мережі.
Спільними зусиллями громади школу вдалося відновити, а останнім штрихом у цьому стало встановлення сонячної станції задля забезпечення енергонезалежності закладу.
“У нас немає змішаної форми навчання – лише очна. Тож ризик відключень може негативно вплинути на якість освітніх послуг. Завдяки альтернативній системі для отримання електроенергії, тепер зможемо уникати вимушеної зміни формату навчання у разі відсутності світла, яке ми мали минулого року”, – розповіла Укрінформу заступниця директора ліцею Надія Ярова.
Піднімаємося на верхній поверх будівлі нового корпусу, звідти відкривається панорама на дах старого, де видніється темне “дзеркало” сонячних панелей, всього їх 64. Оглядаємо цю технологічну красу та повертаємося до шкільної актової зали, де засновниця благодійного фонду Energy Act for Ukraine Юліана Оніщук розповідає про станцію та в цілому про інвестиційний проєкт оснащення школи, в якому фонд був безпосередньо залучений.
За словами Оніщук, завданням фонду є відновлення українських шкіл, які постраждали від атак армії РФ, шляхом використання можливостей сонячної енергії.
“Ця, здавалося б, проста конструкція, яку ви бачите на даху цього ліцею, допоможе йому щорічно заощаджувати до 1200 євро. Ми підбираємо технології в залежності від потреб конкретного закладу. Перед початком проєкту детально комунікуємо з адміністрацією шкіл, щоб чітко зрозуміти, що для них є першочергово необхідним”, – розповіла Юліана.
"Ми маємо розвивати розподілену децентралізовану генерацію, яка буде базуватися на зелених джерелах енергії та працюватиме в синергії з Energy Storage (накопичення енергії - ред.)” - наголосив голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, представник Президента Володимира Зеленського у Кабінеті Міністрів Андрій Герус.
Проєкт фонд реалізував завдяки міжнародним партнерам, зокрема, важливий внесок здійснила німецька сонячна асоціація BSW Solar.
“Ми прагнемо допомогти Україні відстоювати своє право на освіту навіть під час війни. І розглядаємо нашу підтримку як життєво важливий крок до відновлення нації, сприяння її стійкості та зміцнення надії на світле майбутнє", – зазначив під час презентації Йорг Ебель, президент Німецької сонячної асоціації (BSW).
Мер міста Ірпінь Олександр Маркушин, що також був присутній на заході, подякував німецькій делегації та фонду за підтримку у відбудові інфраструктури міста.
“Проєкт реалізовано в стислі строки – всього за півроку, і завдяки йому ми тепер зможемо продовжувати безперебійно надавати якісні освітні послуги нашим містянам. До речі, це вже друга енергонезалежна школа у нашому місті”, – зазначив він.
Про європейські цінності говорив і високий гість – віце-канцлер Німеччини, міністр економіки Роберт Габек, який на той час перебував з візитом в Україні та приєднався до події разом з німецькою делегацією.
“Україна бореться за власне самовизначення, за свою територіальну цілісність проти путінської агресії, але вона також бореться за цінності, що об'єднують і визначають Європу", – сказав Габек.
Тож він підкреслив необхідність тісної комунікації між країнами та пообіцяв, що Німеччина продовжить активну участь у відбудові України. Зокрема, опікуватиметься електронезалежністю інфраструктури країни. Адже це може стати рятівним рішенням в умовах, коли Росія намагається вивести з ладу критичну інфраструктуру країни.
“Одна справа влучити в один великий енергогенеруючий обʼєкт, інша – у тисячі дрібних станцій, які будуть покривати дахи будівель по всій країні”, – зауважив німецький міністр.
ЕНЕРГОНЕЗАЛЕЖНІСТЬ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ – ПІДҐРУНТЯ БЕЗПЕРЕРВНОГО ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ
У випадку ірпінського ліцею, з самого початку мова йшла саме про гібридну форму його енергозабезпечення. Тобто сьогодні школа одночасно підключена до традиційної мережі, а також накопичувальних систем та, власне, самої сонячної станції, як генеруючої потужності.
Тобто, в нормальних умовах система функціонує здебільшого завдяки традиційному джерелу – живлення із загальної мережі. При цьому сонячна станція працює, накопичуючи електроенергію в акумуляторній батареї. У разі відключення, окрім сонячних установок – вмикається накопичувальна батарея, яка закриває потреби школи у електроенергії.
Причім, у сонячні дні, враховуючи зменшення потреб у мережі під вечір, функціонування закладу може забезпечуватися завдяки можливостям суто зеленої енергетики. Найбільш сприятливий період для цього, за словами Оніщук, – з квітня по жовтень.
“Ми підключили перший та другий поверхи ліцею, а також бомбосховище й зовнішнє освітлення до наших автономних систем. Третій поверх та їдальня вимагають більших потужностей, тож працюють лише від централізованих мереж”, – пояснила Оніщук.
Загальна вартість конструкції коштувала фонду Energy Act for Ukraine 61 тисячу євро, строк придатності обладнання – 25 років. При цьому технічне обслуговування станції початково фонд бере на себе.
“Ми моніторимо роботу станції за допомогою власних можливостей. Фонд – у постійній комунікації з підрядними організаціями. Тобто на початку експлуатації всі технічні питання вирішуємо ми”, – підкреслила Юліанна Оніщук.
Але оскільки обʼєкт все ж є власністю громади, то надалі, після завершення гарантійного строку (до 5 років), обовʼязок технічної підтримки станції перейде до громади. Тож у фонді вже зараз нагадують про необхідність укладати договори зі спеціалізованими підрядними організаціями, які потім будуть проводити планові заходи по обслуговуванню шкільного “солару”.
ПРОЄКТ «100SOLARSCHOOLS»: НЕВДОВЗІ “СОНЯЧНІ” ШКОЛИ – МАЙЖЕ У КОЖНОМУ РЕГІОНІ КРАЇНИ
Фонд Energy Act for Ukraine існує з квітня 2022 року. З першого дня роботи організація поставила перед собою ціль – упродовж 5 років обладнати 100 шкіл в Україні сонячними генеруючими установками, зробивши заклади енергонезалежними.
“Ми будуємо саме в тих містах, які пережили окупацію, або ж зазнали значних руйнувань”, – підкреслила Юліана Оніщук.
Уточнюється, в Україні внаслідок російської агресії близько 400 закладів освіти повністю знищені, майже 3 тис. пошкоджені.
Серед критеріїв для шкіл, яким може допомогти фонд – наявність очного або змішаного формату навчання, обладнане бомбосховище та понад 500 учнів, які відвідують навчальний заклад.
“Це потрібно для того, аби фінансові витрати були співставні з вигодою, яку матиме громада від нашого проєкту”, – пояснила голова фонду.
Окрім BSW-Solar, фінансове плече фонду підставили приватні європейські компанії-учасники, у тому числі Sonnen, Sungrow, IBC SOLAR, а також Octopus Energy та Menlo Electric.
Відтак за їх допомоги Ірпінський ліцей №1 тепер може обслуговувати громаду навіть у разі блекауту. І це наглядний приклад того, як місцеві громади можуть співпрацювати з благодійниками, дотримуючись у ході відбудови принципу “краще ніж було”.
Ліза Бикова, Київ
Фото автора та БФ Energy Act For Ukraine Foundation