Для мінімізації корупційних ризиків під час відбудови потрібне чітке законодавство - НАЗК

Ексклюзив

Пілотна експериментальна постанова Кабінету Міністрів щодо відновлення шести населених пунктів містить корупційні ризики.

Про це в інтерв'ю Укрінформу сказав заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції Сергій Гупяк.

«Щодо роботи на цьому напрямку (галузі відбудови, - ред.). Ми вже провели два стратегічні аналізи корупційних ризиків у 2023 й 2024 роках. Зокрема, вивчали законодавство, за яким здійснювалися компенсації. Ми також проаналізували реалізацію пілотної експериментальної постанови КМУ щодо відновлення шести населених пунктів. І там виявилася велика кількість проблем. Одразу скажу, що ми не говоримо про конкретні корупційні злочини, йдеться про те, що документ містить корупційні ризики в тому вигляді, у якому існує», - розповів він.

Гупяк уточнив, що наразі держава не надає критеріїв, за якими обираються об'єкти для відбудови чи відновлення. За його словами, через це в кожному населеному пункті може бути власна практика, яка інколи може спиратися на корупційні інтереси того чи іншого держслужбовця. Водночас немає чіткого визначення «відновлення» та «відбудови».

Читайте також: У НАЗК прокоментували розміри штрафів за корупційні злочини

«Є прогалини в тому, хто може виграти тендери та хто може піти на ці роботи. Зараз законодавство дозволяє брати участь у тендерах і здійснювати роботи навіть тим фірмам, керівники яких перебувають під підозрою. Наслідком цього можуть бути арешти їхніх рахунків (а держава, наприклад, вже на них перевела кошти для відбудови), а також арешт техніки, якою мають забезпечувати роботи. Тобто це також варто врегулювати» - зауважив він.

Посадовець додав, що аналіз НАЗК виявив ризики й у сфері компенсацій за пошкоджене або знищене внаслідок російської агресії майно.

«Проблеми з визначенням, кому буде надано компенсацію, проблеми зі зловживанням фондом. Також ключова проблема в тому, що бізнесу зараз нічого не компенсується, хоч як би він постраждав від агресії. Є надія, що відшкодування буде за рахунок арештованих активів РФ. Але це треба теж прописати в законі, як і пріоритизацію об'єктів бізнесу», - вказав він.

Заступник очільника НАЗК зазначив, що для мінімізації зазначених корупційних ризиків необхідно розробити «гарно прописаний закон про відновлення та відбудову».

Читайте також: У Варшаві відбудеться міжнародна конференція з відбудови України

Як повідомляв Укрінформ, уряд доручив Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури спрямувати 2,7 млрд грн на комплексну відбудову населених пунктів Ягідне на Чернігівщині, Посад-Покровське на Херсонщині, Циркуни на Харківщині, Тростянець на Сумщині.

У 2023 році уряд започаткував експериментальний проєкт щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації. До переліку увійшло шість деокупованих 2022 року сіл та містечок.