Сонячна електростанція на даху лікарні
Французька організація «Електрики без кордонів» встановлює сонячні панелі в українських лікарнях п'яти регіонів
Від початку повномасштабного вторгнення майже два десятки медзакладів на Рівненщині, Львівщині, Франківщині та найбільше на Закарпатті отримали СЕС та дахах та акумулятори, які можуть збирати перетворену сонячну енергію та дозволяють користуватися нею у моменти відключень при чергових обстрілах української енергетичної системи російськими військовими. Енергетичну кризу це не долає, але критичні моменти можна пережити, кажуть партнери, а головне – врятувати життя пацієнтів.
Як працює та чим корисний проєкт французів, дізнавалася кореспондентка Укрінформу.
ЩОСЬ КРАЩЕ, АНІЖ ГЕНЕРАТОРИ
Як розповідає директорка Благодійної організації «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» Наталія Кабацій, з міжнародною неурядовою організацією «Електрики без кордонів» Комітет тісно співпрацює з літа 2022 року.
- Спочатку це була гуманітарна співпраця із забезпечення медичних, соціальних, освітніх закладів, укриттів, прихистків, пунктів незламності генераторами різної потужності. Із початку нашої співпраці Комітет отримав від різних партнерів і передав на потреби вказаних інституцій понад півтори тисячі генераторів, – каже Наталія Кабацій.
Цю роботу почали ще до першого масового блекауту, який накрив країну в листопаді 2022 року.
Наталія Кабацій каже, що вони вже тоді почали шукати рішення для соціальних і медичних закладів, для підтримки деокупованих громад, внутрішньо переміщених осіб.
- Влітку 2022-го Комітет отримав перші партії генераторів від «Електриків без кордонів», які поїхали на Чернігівщину, Сумщину, Київщину, Харківщину… А перші сонячні станції ми встановили на двох із трьох наших шелтерів – у Нижньому Селищі і в Тячеві, але тоді це був проєкт із підтримки ВПО, який Комітет реалізовував за підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини. Рішення виявилося дієвим, і німецький проєкт цього року доповниться Тячівською районною лікарнею. Утім, тепер і завдяки народу Франції ми маємо можливість підтримати енергетично медичні і соціальні заклади України.
На другому та третьому роках повномасштабної війни, розповідає Кабацій, французькі фахівці теж почали шукати більш довготривалі рішення, ніж генератори і зарядні станції.
«Чимось, що краще за генератори» виявилася ідея проєкту гібридизацій електростанцій «Гібридні рішення».
- Концепція проєкту так би і лишилася концепцією, якби до реалізації фінансово не долучилося Міністерство закордонних справ Франції, – каже Наталя Кабацій. – Відтак, проєкт запрацював таким чином, що уряд Франції фінансує модернізацію, “Електрики без кордонів” постачають обладнання, ми від Комітету забезпечуємо моніторинг процесу встановлення та координуємо роботу, – каже директорка Благодійної організації.
ПЕРШИМИ БУЛИ СПЕЦЗАКЛАДИ ДЛЯ ДІТЕЙ НА РІВНЕНЩИНІ
Першими закладами, де почали втілювати гібридні енергетичні рішення, були дитячі будинки на Рівненщині. В комітеті пояснюють логіку європейських партнерів тим, що це були найменші із пропонованих об’єктів – відтак, французи мали нагоду спробувати та побачити, як і чи це взагалі працює. Адже знеструмити та перемкнути лікарню на СЕС непросто, бо там постійно відбуваються певні маніпуляції.
- Із запропонованих регіонів заходу України французька сторона зупинилася для пілотного етапу «Гібридних рішень» на Рівненщині; це були 2 заклади освіти для дітей з особливими потребами, інклюзивний центр розвитку дитини і сільський ліцей. Контролював виконання робіт українськими підрядниками Комітет медичної допомоги в Закарпатті як партнерська організація від України, – каже Наталя Кабацій.
ПОНАД ДВА ДЕСЯТКИ ЛІКАРЕНЬ ОТРИМАЛИ СЕС НА ДАХАХ
Перші заклади, на яких французи встановлювали СЕС на першому етапі проєкту, справді є дещо менш потужними, ніж наступні, встановлені на лікарнях у чотирьох районах західної України впродовж другого етапу проєкту, який розширили географічно та галузево. До нього в 2024 році увійшли понад два десятки медзакладів у Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській областях. На 2025 рік запланована така ж робота у Харківській та Запорізькій областях – французьким проєктом планують охопити понад десять медзакладів у двох прифронтових областях.
- Позитивна оцінка французької моніторингової місії пілотного етапу проєкту влітку 2024 року дозволила розширити географію енергетичної програми і включити до неї заклади охорони здоров’я. Наразі в Україні працює друга моніторингова місія «Електриків без кордонів», які перевіряють роботу підрядників і коректність роботи обладнання у 16-ти медзакладах: на Закарпатті (9 медзакладів і 1 соціальний заклад), Івано-Франківщині (4 заклади), Львівщині (1 заклад), Рівненщині (1 заклад).
ПРІОРИТЕТ – РЕАНІМАЦІЇ ТА ДИТЯЧІ ВІДДІЛЕННЯ
Утім, пояснюють в Комітеті меддопомоги, потужність СЕС дозволяє заживити лікарні лише частково. Тому французи віддають перевагу конкретним відділенням.
- При встановленні СЕС ми маємо заживити ті корпуси, де лежать хворі та надаються процедури. В пріоритеті – дитячі відділення та ті, де надають невідкладну допомогу. Наприклад, не заживляють корпуси з рентгеном – бо його можна буде зробити пізніше, коли ввімкнуть світло, – коментують в Комітеті.
За умовами проєкту, встановлення СЕС не вимагає від медичних закладів чи громад, в яких вони працюють, співфінансування проєкту.
- Для лікарень це абсолютно безкоштовно. А загалом, французький уряд та “Електрики без кордонів” сумарно витратили на проєкт біля 1 млн євро.
Не всім лікарням встановлюють СЕС однакової потужності. Наприклад, СЕС найбільшої потужності наразі працює в Івано-Франківській обласній дитячій лікарні. Загалом, потужність вивчають спеціалісти та її визначають у залежності від потреб медзакладу.
ЗА ОБЛАДНАННЯМ СЛІДКУЮТЬ ОНЛАЙН
СЕС в рамках цього проєкту встановлюють таким чином, що французькі спеціалісти мають доступ до моніторингу обладнання через інтернет.
- Увесь функціонал обладнання відображається в спеціальному онлайн-застосунку – там видно якість мережі, напругу, пікові навантаження і яке саме джерело енергії задіяно в той чи інший момент. На практиці це працює так, що при відключенні (це виявили під час перевірки об’єкта на Міжгірській районній лікарні), як з’ясувалося, заклад навіть не помітив, що електрику двічі вимикали на короткий період, адже автоматично увімкнулася сонячна електростанція.
Ще один приклад – у Соціальному реабілітаційному центрі «Парасолька» в Тячеві, де постійно проживають 25 людей з інвалідністю, встановлені сонячні електростанції повністю компенсують кількагодинне знеструмлення під час відключень електроенергії, втрачаючи при цьому всього 17-22% свого заряду.
СЕС МОНТУЮТЬ ТРИ УКРАЇНСЬКІ КОМПАНІЇ
Цікавимось, хто встановлює обладнання – теж французькі спеціалісти, чи довіряють місцевим.
- Безпосередньо роботи з монтажу СЕС виконують українські компанії, які перемогли у французькому тендері. Наразі до виконання робіт залучені фахівці з Закарпаття, Черкащини і Київщини. Індустрія сонячної енергетики в Україні розвинута добре, що полегшує просування проєкту. До участі в тендері допускаються лише ті підрядники, які використовують обладнання, сертифіковане в Європейському Союзі.
Також умовами проєкту підрядники зобов’язуються гарантійно обслуговувати СЕС та комунікувати з керівниками закладів у разі необхідності.
Безумовно, наголошують в Комітеті меддопомоги Закарпаття, встановлення СЕС на дахах медзакладів не вирішує енергетичні проблеми, що склалися в Україні на третьому році війни.
- Утім, це рішення допомагає уникнути критичних ситуацій, які в умовах функціонування лікарні чи шпиталю можуть коштувати людині життя, – зазначає Наталія Кабацій.
* * *
Довідково: «Electriciens sans frontières» – міжнародна недержавна організація солідарності, яка з 1986 року бореться з нерівністю в доступі до електроенергії та води у світі. Мета організації – сприяння економічному і людському розвитку завдяки використанню відновлювальних джерел енергії.
Тетяна Когутич. Закарпаття
Фото Ігоря Ткаченка та надані Комітетом медичної допомоги Закарпаття