Слідом за "сирійською" Трамп може зробити "українську" помилку - Washington Post

Американське видання The Washington Post застерегло президента США Дональда Трампа від можливої помилки у спілкуванні з російським президентом Володимиром Путіним. 

Йдеться про активну позицію Москви з просування власної ініціативи щодо миротворців на Донбасі, аби закріпити там російську присутність. Про це йдеться в розгорнутому матеріалі газети, оприлюдненому в ніч на понеділок.

"Після того, як підіграли Росії в Сирії, адміністрація Трампа знову ризикує повторити свою помилку в Україні, навколо якої розігріваються дипломатичні дискусії щодо російської ініціативи. План Москви – легітимізувати своє вторгнення та контроль над частинами двох східних областей України, затягнувши президента Трампа ще в одну погану угоду", - пише видання.

Це знайомий шаблон Путіна, йдеться в публікації. Він "використовує свої війська для посилення боїв на місцях, а потім зближається із Заходом із пропозицією, яку продає як деескалацію конфлікту". Втім, якщо поглянути детально, то пропозиції Путіна щодо миротворців на сході України "дійсно розроблені таким чином, щоб розділити його супротивників і закріпити свої переваги", зазначає The Washington Post.

З одного боку, російська пропозиція полягала в тому, щоб розгорнути ці миротворчі сили вздовж лінії зіткнення на Донбасі, нагадує видання. З точки зору українського уряду, це просто спроба Путіна закріпити реальну ситуацію, яку створила Росія на місцях.

"Тим не менш, зарубіжні прихильники України розглядають цю пропозицію всерйоз", - зазначається в публікації. Зокрема, канцлер Німеччини Ангела Меркель у телефонній розмові з Путіним у вересні переконала його піти всього на одну поступку, щоб миротворці були розгорнуті не тільки на лінії зіткнення. 

Читайте також: Російська справа: Мюллера зацікавив "інсайд" від юрисконсульта Трампа - CNN

Державний секретар США Рекс Тіллерсон обговорив цю ідею з Президентом України Петром Порошенком 4 листопада. Спецпредставник США Курт Волкер 13 листопада зустрівся з російським колегою Владиславом Сурковим та запропонував свій план. 

Версія США, за словами Волкера, полягає в тому, щоб забезпечити присутність контингенту ООН на всій території конфліктної зони, включно з неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону. При цьому миротворці повинні отримати повну свободу, а не обмежуватись охоронною функцією для спостерігачів ОБСЄ, а також не мати у своєму складів росіян. Москва відкинула 26 із 29 пунктів плану Волкера, нагадується в публікації.

Скоріше за все, пише газета, Путін повторює свою сирійську стратегію, коли йшлося про дипломатичні розмови зі США в Кабукі для того, щоб виграти час для консолідації військових зусиль, від яких росіяни не відмовляться. Трамп і Путін поспілкувались 21 листопада, обговоривши, "як досягти міцного миру в Україні". 

"Трамп повинен просувати цей мир, але не на умовах Путіна", - підсумовує The Washington Post.