Чеські спецслужби звинуватили Росію у хакерських атаках на МЗС
Чеські спецслужби вважають, що до кібератак на МЗС республіки причетні російські хакери.
Про це повідомляє Чеське телебачення з посиланням на оприлюднений у понеділок звіт Інформаційної служби безпеки (BIS) за 2017 рік.
"Із висновків зрозуміло, що кампанія кібер-шпигунства Turla поширювалася з боку російської розвідслужби ФСБ і APT28/Sofacy (APT28 або Sofacy - хакерська група - ред.), які пов'язані з російською військовою розвідкою ГРУ", - йдеться у доповіді.
У ній згадуються 2 атаки на МЗС, в ході яких хакери намагалися проникнути в поштові скриньки міністерства за допомогою "грубої сили". Одну з атак, довгострокову, що розпочалася на початку 2016 року, чеська контррозвідка вважає найсерйознішим випадком кібернападу минулого року. Зловмисники змогли отримати доступ до поштових скриньок 150 співробітників, з яких вони копіювали електронні листи, включаючи вкладення, отримавши дані і списки можливих цілей в інших державних установах. Друга атака була здійснена в кінці 2016 року і була розкрита в 2017.
BIS акцентує і на тому, що російські інвестори намагаються за допомогою підставних осіб отримати доступ до державних замовлень стратегічного значення. Служба рекомендує ретельніше стежити за тим, хто є реальним власником компаній, які беруть участь у державних тендерах.
Крім того, у звіті вказується на невиправдано роздутий штат дипломатичної місії у Празі. "Широкий підхід Росії до використання незаявлених співробітників розвідки з використанням дипломатичного паспорта тривав", - констатують автори документу.
Наголошується, що Чехія - не єдина європейська країна, яка стикається з подібною проблемою. За даними BIS, Росія у Чеській Республіці застосовує свою звичайну гібридну стратегію, мета якої - ослабити НАТО і ЄС та його членів окремо. У гібридній стратегії йдуть у хід всі наявні інструменти, такі як шпигунство, організована злочинність або корупція, а також використання ЗМІ і навіть громадян, які нічого не підозрюють, з метою дезінформації. Причому, мета дезінформації нерідко - відвернути увагу від більш важливих подій. "Окремі сегменти або компоненти гібридної стратегії можуть бути тільки димовою завісою, яка має відволікати увагу або спричинити хаос", - говорять контррозвідники.
У звіті також йдеться про активізацію в Чехії шпигунської діяльності з боку Китаю.
Уряд ЧР скличе в січні спеціальне засідання для розгляду доповіді BIS.