Німецькі ЗМІ не пройшли повз висловлювань президентів США та України щодо Меркель
Німецькі ЗМІ ледве звернули увагу на перший виступ Президента України на Генеральній Асамблеї ООН, натомість досить активно коментували зміст телефонної розмови Володимира Зеленського з американським колегою Дональдом Трампом.
Текстова версія розмови була оприлюднена в середу, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Чи не головним пунктом, який зацікавив німецькі ЗМІ, стали висловлювання обох лідерів на адресу канцлера Німеччини Ангели Меркель.
«У своїй телефонній розмові Дональд Трамп та його український колега Володимир Зеленський зневажали Ангелу Меркель», - ображається Spiegel.
У суперечливій розмові з Президентом України Зеленським Дональд Трамп критикував німецьку політику щодо України: «Німеччина майже нічого для вас не робить, вони лише балакають», - наводить видання слова американського лідера. США, за його словами, зробили «набагато більше» для України, ніж європейські країни.
Зеленський зі свого боку погодився з такою оцінкою: «Так, Ви абсолютно праві. Не просто на сто відсотків, а навіть на тисячу відсотків». Український президент додав, що у переговорах з Меркель та президентом Франції Еммануелем Макроном звернув увагу на те, що вони не докладають достатніх зусиль, зокрема в питанні санкцій проти Росії та взаємодії з Україною. «Хоча, за логікою, Європейський Союз повинен бути нашим найбільшим партнером, США технічно є значно більшим партнером, ніж Європейський Союз», - цитує ЗМІ Зеленського.
На цих оцінках і «зневажливості тону» співбесідників зупиняється й Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Газета зазначає, що такі зауваження Президента Зеленського відбивають не дуже прості відносини між Україною та ЄС, а також європейськими урядами, які були притаманні ще владі Петра Порошенка.
«Насправді, Київ часто сподівався на більшу і яснішу підтримку; Україна з особливою недовірою дивиться на всі фактичні та ймовірні кроки щодо зближення між європейськими столицями та Москвою», - визнає газета. Перш за все, йдеться про підтримку Берліном газопроводу «Північний потік-2», завдяки якому Росія хоче зробити Україну зайвою як транзитну країну. Це сприймається всіма сторонами в Україні як «недружні вчинки», - пише автор.
Водночас, продовжує він, українське керівництво завжди – принаймні до цього часу - усвідомлювало велику роль, яку Німеччина відігравала в країні з часів Майдану. Попри всі закиди по окремих пунктах, у Києві завжди цінували те, що ЄС навряд чи запровадив би настільки об'єднані санкції проти Росії та зберігав би їх настільки довго, якби Берлін не тримав спільноту разом у цьому питанні. А також те, що канцлер Меркель у лютому 2015 року на переговорах у Мінську протистояла президентові Росії Володимиру Путіну, коли Україна опинилася на межі військової поразки.
Один із моментів, коли Сполучені Штати дійсно зробили для України більше, ніж європейці, - це оборона, констатує видання. Поки європейці дуже стримано стверджували, що Росію не слід провокувати більше, США активно сприяли будуванню української армії.
Утім, власне «інтрига» розмови – навколо кандидата в президенти Джо Байдена – також опинилася в полі зору ЗМІ. «Чи буде Україна кісткою суперечок внутрішньої політики США?», - запитує радіомережа MDR. І нагадує, що для України це не перший скандал за останні роки, який глибоко пов'язаний із внутрішньою політикою США.
«Україна перебуває у великій дилемі… Зрозуміло, що українська карта дедалі частіше розігрується в передвиборчій кампанії США. Україна повинна бути готова до подальших сюрпризів», - попереджає автор великого репортажу.
Що стосується офіційного Берліна, то в федеральному уряді заявили, що «не коментують цю ситуацію».