Прем’єр Чехії - проти проведення саміту ЄС за участю Путіна

Прем’єр-міністр Чеської Республіки Андрій Бабіш, як і низка інших лідерів країн ЄС, не підтримує ініціативу канцлера Німеччини Ангели Меркель і президента Франції Еманюєля Макрона щодо проведення саміту ЄС за участі російського президента Володимира Путіна.

Про це Бабіш заявив на брифінгу для журналістів у Брюсселі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

За словами чеського прем’єра, «ще не час, коли Європейська Рада вела б переговори з Володимиром Путіним».

Водночас глава чеського уряду вважає, що діалог потрібний, адже без спілкування буде важко рухатися далі. Бабіш пропонує надати Меркель, Макрону та керівникам ЄС - Шарлю Мішелю та Урсулі фон дер Ляєн «певний мандат» спілкування з кремлівським можновладцем. Темою такого спілкування Бабіш бачить, насамперед, ситуацію в Сирії.

«Звичайно, ми повинні спілкуватися з Росією, але всі ми також засуджуємо її агресивну політику», - підкреслив Бабіш.

Лідери ЄС на засіданні Європейської Ради в ніч проти п’ятниці після 3 годин обговорення російського питання не змогли дійти консенсусу щодо пропозиції Меркель і Макрона провести зустріч з Путіним. У висновках вони визначили лише можливі напрямки співпраці з РФ з питань, що становлять спільний інтерес, таких як зміна клімату, політика в галузі охорони здоров'я, ядерна угода з Іраном, кризи в Сирії та Лівії тощо.

«У цьому контексті Європейська рада вивчить формати та умови діалогу з Росією», - йдеться у документі саміту. У ньому також зазначено, що відносини між ЄС і Росією перебувають на найгіршому за останні роки рівні, в тому числі у зв'язку з ворожими діями на території деяких країн-членів блоку, зокрема в Чехії.

Ініціатор ідеї, Ангела Меркель на своєму брифінгу назвала дискусію щодо Росії «дуже детальною та непростою». «Ми не змогли домовитися, що ми негайно зустрінемося (з Путіним – ред.) на найвищому рівні. Але для мене важливо, що формат діалогу залишається і над ним працюють. Я особисто хотіла би більш мужнього поступу, але і так добре», - заявила канцлер.

Президенти та прем'єр-міністри 27 країн закликали Єврокомісію підготувати варіанти нових обмежувальних заходів проти Росії, включаючи економічні санкції.

Засідання Європейської ради, яке розпочалось 24 червня, триває також сьогодні.

Читайте також: Київ з'ясує з Берліном і Парижем їхні наміри щодо самітів ЄС-Росія

Нагадаємо, відносини Праги з Москвою, і до цього дуже непрості, сильно погіршилися в середині лютого, коли ЧР після оголошення про причетність співробітників ГРУ до вибухів на складах боєприпасів у 2014 році видворила 18 працівників російських спецслужб, які працювали під дипломатичним прикриттям в посольстві РФ. Після низки взаємних дипломатичних кроків дійшло до паритетного скорочення складу обох представництв у Чехії і Росії відповідно. Чехія закликала колег по ЄС до солідарності.