Транзит влади по-російськи: Москва продовжує порушувати міжнародне право
Верховна Рада закликає міжнародних партнерів не визнавати легітимність виборів у Державну думу РФ
Кремль посилено готується до майбутніх парламентських виборів. Цьогорічні вибори до Держдуми, заплановані на 19 вересня, мають всі шанси стати не лише найбільш контрольованими владою, а фактично нелегітимними, адже для збільшення електорату правлячої партії планується залучення так званих «ДНР» і «ЛНР» та тимчасово окупованого Криму. Путін намагається використати усі можливі й неможливі засоби для досягнення бажаного результату.
Фактично переможця парламентських перегонів можна спрогнозувати вже сьогодні, бо це й буде партія Путіна «Єдина Росія», незважаючи на падіння рейтингів та зменшення популярності. Та для досягнення такого результату Кремлеві доведеться докласти чималих зусиль і застосувати усі можливі важелі. Так, підконтрольний Кремлю парламент упродовж останнього часу вигадав і затвердив чимало нових законодавчих актів, які просто перекрили доступ та заблокували кандидатів, які критикують режим і уособлюють протестні настрої росіян.
«Єдина Росія» на чолі з Путіним напередодні виборів хоч і впевнена у своїй перемозі, та все ж не може похизуватися колишнім статусом і становищем. Якщо раніше жодних сумнівів у існуванні пропутінської більшості не було, то тепер ситуація для правлячої партії не така вже й райдужна, і відчуття тривоги та намагання знайти альтернативні засоби повернення колишньої сили – як ніколи на часі.
Аналітики «Левада-центру» відзначають, що паралельно з падінням рейтингу «Єдиної Росії» спостерігається деяке підвищення авторитету ЛДПР і комуністів, особливо це помітно у великих містах. Уперше за багато років почала зростати і підтримка партії «Яблуко». Статистика говорить про те, що за правлячу партію готова проголосувати третина населення, а серед тих, хто заявляє про готовність прийти на виборчі дільниці, цей показник сягає близько 45%. Відповідно, стратегія партії влади полягає у тому, щоб максимально мобілізувати своїх прихильників і деморалізувати незадоволених, щоб вони сиділи вдома і не йшли голосувати, що фактично й відбувається сьогодні у Росії.
Верховна Рада України на позачерговому засіданні 8 вересня підтримала звернення до міжнародної спільноти про невизнання виборів у Держдуму Росії, голосування на яких також організували в окупованому Криму. У зверненні зазначається, що намір російської влади провести 19 вересня 2021 вибори до Державної думи у Криму та Севастополі, і з залученням до участі у виборах громадян України з Донецької та Луганської областей, є порушенням Конституції і законодавства України, основних принципів і норм міжнародного права. Верховна Рада закликає міжнародних партнерів не визнавати легітимність виборів у Державну думу 19 вересня 2021 року й її подальших рішень у разі проведення голосування на тимчасово окупованій частині території України.
Не варто очікувати хоч на якусь «відлигу» в суспільно-політичній сфері РФ і після парламентських виборів, адже не за горами вибори президентські, заплановані на 2024 рік. У Росії триває транзит влади, розрахований, очевидно, на традиційний транзит від Путіна до Путіна, який для нього щоразу стає складнішим та ризикованішим. Тож результати виборів до Державної думи та становище в країні після їхнього проведення безпосередньо залежатимуть і від реакції міжнародної спільноти, і від настроїв росіян.
Тарас Попович