Провідного вченого-ядерника Ірану вбив робот зі штучним інтелектом - NYT
Вбивство провідного вченого іранської ядерної програми Мохсена Фахрізаде в листопаді 2020 року здійснив керований через супутник робот зі штучним інтелектом.
Про це повідомляє The New York Times з посиланням на інтерв'ю з американськими, ізраїльськими та іранськими офіційними особами, передає Укрінформ.
У 2004 році ізраїльський уряд наказав своєму агентству зовнішньої розвідки Моссад запобігти отриманню Іраном ядерної зброї. Моссад почав проводити акти саботажу і кібератак на іранські об'єкти зі збагачення ядерного палива.
Як повідомляє NYT, з 2007-го по 2012 рік ізраїльські агенти вбили п'ятьох іранських учених-ядерників і поранили одного. У січні 2020-го Моссад брав участь в організації вбивства відповідального за розробку ракет генерала Касема Сулеймані та 16 членів його команди.
За даними ізраїльської розвідки, Фахрізаде очолював секретну програму по створенню ядерної боєголовки, в тому числі для іранських ракет великої дальності.
Ізраїль призупинив кампанію диверсій і вбивств у 2012 році, коли Сполучені Штати почали переговори з Іраном, які привели до ядерної угоди 2015 року. Кампанія відновилася після того, як Трамп анулював угоду.
Ідею з попередньо встановленим кулеметом з дистанційним керуванням для ліквідації вченого спочатку відкинули через труднощі його транспортування і необхідності перебування операторів-людей поблизу. Тому вирішили використовувати робот-кулемет з дистанційним керуванням через супутник і штучним інтелектом.
За словами представника розвідки, Ізраїль вибрав спеціальну модель кулемета FN MAG бельгійського виробництва, встановлену на вдосконалений роботизований пристрій. Кулемет, робот, його компоненти та аксесуари разом важать близько тонни, тому обладнання розібрали на дрібні деталі та ввезли в країну контрабандою – різними способами, маршрутами і в різний час – а потім таємно зібрали в Ірані.
Робот створювали так, щоб він розмістився в кузові пікапа Zamyad, поширеної моделі в Ірані. На вантажівці встановили камери, які давали оператору повну картину не тільки цілі і його служби безпеки, а й навколишнього середовища. У пікап заклали вибухівку, щоб його можна було знищити після вбивства.
Робот отримав штучний інтелект, оскільки команда від оператора доходила до нього за 1,6 секунди, а це вплинуло б на точність стрільби. Завдяки ШІ, оператор потрібен був роботу для підтвердження мети, а вибір моменту стрільби робив він сам.
27 листопада 2020 року іранські агенти, що працюють на Моссад, припаркували синій пікап Nissan Zamyad перед лежачим поліцейським, на узбіччі дороги, що з'єднує Абсард з головною автомагістраллю.
Як показало потім слідство, камери відеоспостереження за маршрутом руху Фахрізаде були вимкнені.
Близько 13:00 бойова група отримала сигнал про те, що Фахрізаде, його дружина та озброєна охорона на машинах супроводу збираються їхати в Абсард. Приблизно о 15:30 Фахрізаде впізнали на перехресті.
Снайпер Моссада зайняв позицію, він дивився в екран комп'ютера в невідомому місці на відстані понад 1500 км від місця замаху. Група агентів вже покинула Іран.
Автомобіль Фахрізаде пригальмував біля лежачого поліцейського. Робот вистрілив трьома чергами: перша потрапила капот і зупинила автомобіль, друга – в лобове скло і плече Фахрізаде, третя – в хребет ядерника.
Вся операція зайняла менше ніж хвилину. Було зроблено 15 пострілів, жоден з них не поранив дружину Фаррізаде, яка сиділа в декількох сантиметрах від чоловіка. Іранські слідчі вважають, що такої точності вдалося досягти, завдяки використанню програмного забезпечення для розпізнавання осіб.
Після операції пікап вибухнув, але не так, як планувалося – обладнання не вдалося знищити повністю.
Як відзначають в NYT, успіх операції став результатом багатьох факторів: серйозних порушень безпеки з боку Вартових ісламської революції, масштабного планування і спостереження з боку Моссада, а також безтурботності, що межує з фаталізмом, з боку Фахрізаде.
Це також стало першим випробуванням високотехнологічного комп'ютеризованого снайпера, оснащеного штучним інтелектом і "очима" з декількох камер, керованого через супутник і здатного робити 600 пострілів за хвилину.
Фото: Arash Khamooshi / The New York Times