Спецслужби РФ діють на кордоні ЄС тими ж методами, що й в Україні у 2014 році – експерт

Російські спецслужби керують міграційною кризою на кордонах Європейського Союзу, застосовуючи стратегію, аналогічну тій, яку РФ використала в українському Криму та на Донбасі у 2014 році.

Про це у коментарі Guildhall заявив польський аналітик, експерт з міжнародних відносин Даріуш Матерняк, передає Укрінформ.

"Методи роботи російських спецслужб на кордоні з ЄС, зокрема з Польщею, аналогічні тому, як вони діяли в 2014 році в Україні - на Донбасі та в Криму. Це тактика ніби "іхтамнєт", це все ніби просто відбувається у Білорусі, вони тут ніби участі не беруть. Із самого початку, з квітня-травня поточного року, саме Кремль насправді модерує цю кризу, а режим Лукашенка лише виконує", - переконаний Матерняк.

На його думку, мета Кремля – завдати удару по найважливіших для країн ЄС та Заходу в цілому цінностях.

     Читайте також: До Білорусі щотижня прибуває 40 літаків з мігрантами – МВС Польщі

"Адже дискурс йде в такому розрізі, що ми ніби маємо керуватися гуманітарними цінностями і пропустити людей, але очевидно і те, що ... ми не можемо нехтувати цінностями та питаннями безпеки. Для внутрішньої аудиторії в Росії та Білорусі створюється картинка "антигуманності" країн ЄС. Паралельно, дискурс, який розгорнувся в країнах Заходу, є деструктивним для цих країн, йдеться про те, як реагувати на такі виклики, що вигідно Росії", - заявив експерт.

Він констатував, що Москва не визнає своєї причетності до процесів з мігрантами у Білорусі. "Але у нас є інформація від журналістів з Білорусі та людей, які працюють в опозиційних до Лукашенка громадських організаціях, і вони кажуть, що представники російських спецслужб, зокрема офіцери ФСБ, присутні на кордонах з Польщею та Литвою, і що саме вони керують процесами. Білорусь не є тією країною, яка сьогодні здатна вести самостійно як зовнішню, так і внутрішню політику", - вважає аналітик.

     Читайте також: В ООН звернулися до Білорусі та Польщі через сотні мігрантів на кордоні

За його словами, вже мають місце "певні інциденти" за участю прикордонників і Збройних сил Білорусі стосовно людей, які там знаходяться. "Є загроза, що спецслужби Білорусі можуть помилково - чи ні - вбити когось і звинуватити в цьому польських прикордонників", - підсумував Матерняк.

Раніше прессекретар ЄС Пітер Стано заявив, що Європейський Союз у контексті дослідження шляхів, якими доставляють у Білорусь мігрантів з метою використання для гібридної атаки на кордонах Польщі, Литви та Латвії, уважно вивчає ситуацію в десятках країн, у тому числі й у Російській Федерації.

Як повідомлялося, міграційна криза на кордоні Білорусі з Литвою, Польщею, Латвією триває з серпня. Три країни звинувачують Білорусь у навмисне створеному міграційному тиску в рамках гібридних дій проти них як країн ЄС.

     Читайте також: Радник Тихановської пояснив, навіщо Лукашенку міграційна криза в ЄС

За сприяння мінського режиму 8 листопада біля кордону з Польщею зібралося близько 3-4 тисяч мігрантів, які хочуть нелегально потрапити в країну з території Білорусі.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн закликала країни-члени запровадити розширені санкції проти режиму Лукашенка, який використовує мігрантів як інструмент для політичного тиску на ЄС.