Криза з мігрантами на польсько-білоруському кордоні не має швидкого вирішення – експерт
У ситуації зі скупченням мігрантів на польсько-білоруському кордоні немає швидкого вирішення, оскільки йдеться про більш як 20 тис. людей, які інвестували свої кошти в квиток до Німеччини «в один кінець».
Таку думку висловив керівник аналітичного центру Belarus Security Blog (Білорусь) Андрій Поротніков під час круглого столу в Укрінформі на тему «Криза мігрантів» – інструмент російської гібридної війни проти Заходу».
«Дехто вважає, що, клацнувши пальцями, цю ситуацію (з мігрантами на польсько-білоруському кордоні. - ред.) можна вирішити, - достатньо просто домовитися з білоруським режимом, і ситуація піде до свого завершення. Насправді, я вважаю, що вже ні, тому що, по-перше, йдеться про більш як 20 тис. осіб, які перебувають у Білорусі, близько 70% з цих людей – чоловіки віком до 35 років. Ці люди приїхали до Білорусі власним коштом – ніхто їх не привозив, ніхто не спонсорував, жодних фактів, які підтверджують те, що хтось їм купував квитки, хтось організовував їхнє розміщення безкоштовно, немає. Ці люди заплатили гроші, вони інвестували у квиток до Німеччини, і це для них квиток в один кінець. І зараз пояснювати їм, чому вони повинні повертатися до Іраку або в країну походження, витративши всі свої ресурси, буде вкрай важко», - сказав Поротніков.
Він нагадав, що сьогодні сталася сутичка на білорусько-польському кордоні, коли мігранти кидали у польських прикордонників каміння та палиці. За словами Поротнікова, кілька днів тому вони робили те саме щодо представників білоруських силових відомств.
«Тому ця проблема не має швидкого вирішення, і вона вже ризикує стати внутрішньою проблемою для білоруського режиму. Це одна з причин, чому білоруський режим буде зацікавлений у максимально швидкому «викиданні» цієї міграційної маси за межі країни. Не маючи можливості швидко евакуювати цих людей у країни походження, відповідно, залишається варіант переміщення їх через кордон на територію однієї із суміжних країн для того, щоб це вже була проблема не білоруської влади, що й робитиметься в міру можливості», - спрогнозував експерт.
Як повідомляв Укрінформ, у районі пункту пропуску «Брузги-Кузниця» на польсько-білоруському кордоні відбулася спроба силового прориву кордону мігрантами, внаслідок якої один польський поліцейський зазнав серйозних травм.
Міграційна криза на польсько-білоруському кордоні розпочалася в серпні. Польща та країни Балтії звинувачують Білорусь і Росію у гібридній агресії з використанням штучно створеного міграційного потоку.
Станом на сьогоднішній день безпосередньо на польсько-білоруському кордоні перебувають 3-4 тисячі мігрантів з півдня, загалом у Білорусі - до 20 тисяч.
З початку вересня на польсько-білоруському кордоні діє надзвичайний стан. Варшава планує збудувати до середини 2022 року на лінії кордону з РБ загородження висотою понад 5 метрів.
Євросоюз має намір запровадити проти Білорусі чергові санкції за дестабілізацію ситуації на східному кордоні ЄС.