Московський суд ліквідував правозахисний центр «Меморіал»
Суддя Московського міського суду Михайло Казаков зачитав ухвалу про ліквідацію за позовом московської прокуратури правозахисного центру "Меморіал".
Як повідомляє Укрінформ, про це повідомляє Інтерфакс.
На дебатах сторін у суді прокурор заявив, що ПЦ "Меморіал" "непрозоро" веде фінансову діяльність, неповністю відображає у звітах дані про доходи та витрати, не виконує вимог закону про маркування своїх матеріалів, а також у його матеріалах експерти виявили ознаки схвалення екстремізму та тероризму.
Таким чином, за оцінкою російської прокуратури, "Меморіал" демонструє стійку зневагу до Конституції Росії та законів, порушує права громадян та право на доступ до інформації. Ліквідацію організації прокурор назвав "пропорційним заходом" задля дотримання прав громадян та інтересів держави.
У свою чергу, член ради правозахисного центру Ян Рачинський заявив, що "будь-яке рішення суду не на нашу користь ми оскаржуватимемо - спочатку у вітчизняних судах, за необхідності звернемося до ЄСПЛ". Він нагадав, що 2012 року "Меморіал" уже подав до ЄСПЛ скаргу на закон про іноагентів, і "її розгляд із мертвої точки вже зрушив". "Це буде просто додавання до вже існуючої скарги", – зазначив Рачинський.
Оскаржити рішення Мосміськсуду має намір і адвокат "Меморіалу" Михайло Бірюков. На його думку, в суді захист не почув, які саме права та законні інтереси порушив ПЦ і яких збитків завдав. "Рішення про ліквідацію вважаємо абсолютно непропорційним до тих порушень, які було зазначено в позові прокуратури", – заявив адвокат.
Як повідомлялося, 28 грудня Верховний суд Росії задовольнив аналогічний позов Генпрокуратури щодо міжнародного "Меморіалу". Позови про ліквідацію "Меморіалів" було подано до судів одночасно у листопаді.
На підтримку "Меморіалу" виступали десятки російських та міжнародних організацій, політиків, діячів науки та культури. Серед них – лауреати Нобелівської премії миру головний редактор "Нової газети" Дмитро Муратов та перший президент СРСР Михайло Горбачов.