Пропагандисти Кремля поширюють фейк про «розробку ядерної зброї в Україні»
Державні інформагентства РФ - ТАСС, РІА Новости, а також Інтерфакс вранці 6 березня одночасно і в однакових висловах поширили повідомлення про те, що в Україні нібито проводилися роботи зі створення ядерної зброї.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Медуза, яка зробила відповідну добірку.
Повідомляється, що всі три інформагентства опублікували статті з посиланням на джерело «в одному з компетентних відомств». Крім того, у них наводяться однакові цитати. Це дозволяє припустити, що йдеться про сплановану з єдиного центру акцію.
У повідомленнях йдеться, що Україна розпочала науково-дослідні роботи «з метою формування технологічного базису для можливого створення власної ядерної зброї» одразу після приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та активізувала ці роботи 2014 року.
«НДДКР щодо створення ядерного вибухового пристрою, який надалі можна було б використовувати в конструкції ядерних боєзарядів, велися як за урановим, так і за плутонієвим напрямкам. Наукова спільнота України має достатні компетенції для створення пристрою як „імплозивного“, так і «гарматного» типу», — йдеться у публікаціях.
У повідомленнях усіх трьох агентств йдеться, що нібито створити ядерну зброю Україна могла протягом кількох місяців.
Нагадаємо, після розпаду СРСР ядерну зброю було вивезено з території України. Країна відмовилася від ядерного статусу у рамках Будапештського меморандуму 1994 року, який гарантував безпеку України. Меморандум підписали Україна, Росія, США та Велика Британія.
Як повідомляв Укрінформ, напередодні, у суботу, президент РФ Володимир Путін заявив, що Україна нібито прагнула виробництва ядерної зброї, і спробував цим виправдати російське вторгнення 24 лютого. При цьому він некоректно виклав українську позицію щодо її ядерного статусу та відмови від нього в обмін на гарантії безпеки, суверенітету та недоторканності кордонів, що було зафіксовано 1994 року Будапештським меморандумом.
Насправді 18 лютого президент України Володимир Зеленський закликав до переговорів у рамках меморандуму. Після цього МЗС України заявило, що на виконання доручення Президента Володимира Зеленського від 21 лютого Україна визначатиметься з подальшими заходами щодо забезпечення власної безпеки після проведення негайних консультацій високого рівня з країнами-учасницями Будапештського меморандуму, серед яких і Росія.
24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про початок вторгнення в Україну. Російські війська обстрілюють та знищують ключові об'єкти інфраструктури, здійснюють масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.
В Україні запровадили воєнний стан та оголосили загальну мобілізацію.
Україна офіційно направила позов проти Російської Федерації до Міжнародного суду ООН у Гаазі.