Переговори з невідомими, випробування геноцидом та збереження Орбана

Три події світу

Російсько-українські переговори в Туреччині позначили лише контури майбутнього пошуку примирення

Злочини рашистів у Бучі та інших передмістях Києва не можуть залишитися без реакції світової спільноти. Віктор Орбан зберіг владу в Угорщині. Проєкт «Асоціоване тріо» втратив внутрішній стрижень.

Російсько-українська війна триває, і зустріч делегацій двох країн у Туреччині могла принести політичні дивіденди хіба що президенту Реджепу Ердогану, який був промоутером цього раунду перемовин. В українській делегації з’явився палкий прихильник нейтралітету України Олександр Чалий, а пропозиції синьо-жовтих для обговорення викликали хвилю «зради» не лише всередині українського суспільства, але і на території країни-агресора. Прагнення зупинити наймасштабніший у Європі після Другої світової конфлікт відтак демонструє лише офіційний Київ: лавров заявив, що вбачає в пропозиціях України готовність відмовитися від обговорення статусу Криму та Донбасу, окупованих рф.

Те, що відкрилося після звільнення від рашистської окупації столичних передмість, вже встигли назвати «Бучанською різаниною». Цю оцінку поділяють і європейські політики, для яких мученицька смерть сотень мирних мешканців стала каталізатором рішучості у питанні посилення санкцій проти росії. Першу скрипку у цьому питанні передбачувано грає Польща, прем’єр-міністр якої Матеуш Моравецький закликав «перекрити кисень» російській агресії. Поки невідомо, яким буде ЄС-консенсус з цього питання, адже обговорення рішення триватиме за закритими дверима. Проте країни Балтії, не чекаючи загального рішення, наклали мораторій на купівлю російського газу. Тактика росії виявилася передбачуваною, хоча цинізм зашкалює: у москві намагаються публічно перекласти відповідальність на Україну.

В Угорщині партія ФІДЕС та її лідер Віктор Орбан впевнено зберегли не лише владу, але і конституційну більшість у парламенті. Не обійшлося і без «українського фактора»: напередодні виборів міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто звинуватив свого колегу Дмитра Кулебу у підготовці у втручання до перебігу волевиявлення, а сам Орбан у тріумфальній промові назвав Володимира Зеленського серед свої противників. Схоже, нормалізувати відносини з Угорщиною Україні буде дуже складно.

P.S. На жаль, є підстави говорити про розвал «Асоційованого тріо», адже і Молдова, і Грузія наголосили, що відмовляються приєднуватися до санкцій ЄС проти росії. Цю позицію Кишиніва та Тбілісі важко назвати адекватною, адже обидві країни мають непідконтрольні через дії рф території. Ба більше – невизнані Придністров’я та Південна Осетія демонструють готовність втілювати вказівки кремля.

Євген МАГДА