Єврокомісія може призупинити бюджетне фінансування Угорщини на €7,5 мільярда
Єврокомісія провела в неділю засідання Колегії, на якому одноголосно ухвалила заходи щодо захисту бюджету ЄС з огляду на ризики, що виходять з порушення верховенства права в Угорщині.
Це означає, що Угорщина ризикує не отримати близько 7,5 мільярда євро з бюджету ЄС, якщо не виправить недоліки у цій сфері. Про це під час пресконференції за підсумками зустрічі Колегії Єврокомісії розповів Єврокомісар з питань бюджету та адміністрації Йоганнес Ган, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Колегія прийняла одноголосне рішення щодо наступних кроків у процедурі проти Угорщини за регуляторними правилами обумовленості (бюджетного фінансування). Це перший такий випадок застосування механізму обумовленості, який набув чинності з 1 січня 2021 року, та має на меті захист фінансових інтересів Європейського Союзу. Йдеться про порушення норм верховенства права, а також про зловживання у використанні та менеджменті фондів ЄС», - сказав Ган.
Він нагадав, що Єврокомісія повідомила Угорщині про порушення та ризики для бюджету ЄС у квітні цього року. Зокрема йдеться про систематичні порушення та недосконалість системи державного замовлення, недосконалі механізми врегулювання конфлікту інтересів та занепокоєння стосовно діяльності так званих трастів громадського інтересу. Третя причина для занепокоєння Єврокомісії – слабкий прогрес у розслідуванні та притягненні до відповідальності у справах, що пов’язані з неправомірним використанням фондів ЄС, а також недоліки в антикорупційній інфраструктурі.
У липні Єврокомісія повідомила Угорщині про те, які заходи із захисту бюджету ЄС має намір запропонувати на розгляд Ради ЄС, якщо Угорщина не здійснюватиме заходи із виправлення ситуації. У свою чергу Угорщина представила програму заходів із реагування на зауваження Єврокомісії, які, за словами Єврокомісара, «є важливими зобов’язаннями у правильному напрямку». Зокрема такі зобов’язання стосуються врегулювання проблем у питаннях балансів та противаг у вищих структурах управління, у боротьбі з корупцією, у вдосконаленні системи судочинства, у підвищенні ролі неурядових та громадських організацій у контролі за використанням бюджетних фондів.
«Щоб оцінити ефективність зазначених заходів, Єврокомісія має побачити їх дієвість в усуненні ризиків, що існують для бюджету ЄС. Запропоновані заходи можуть, у принципі, вирішити проблеми, що були викладені у нашому попередженні, якщо вони будуть коректно відображені та інтегровані у відповідні закони та правила та ретельно виконуватимуться. Водночас, важливі деталі запропонованих заходів усе ще мають бути уточнені», - сказав Єврокомісар.
Він зауважив, що на поточній стадії, незважаючи на згадані зобов’язання Угорщини, ризики для правомірного використання бюджетних фондів ЄС зберігаються. Відповідно до цього, Єврокомісія надала пропозиції на розгляд Європейської Ради.
Так Єврокомісія запропонувала призупинення 65 відсотків фінансових зобов’язань, які були передбачені для програм у рамках операцій регіонального розвитку, що дорівнюють сумі 7,5 мільярда євро. Це близько третини пакета ЄС з регіонального розвитку для Угорщини. Другим елементом є заборона для структур ЄС входити у правові зобов’язання з так званими трастами громадського інтересу.
Єврокомісія проводитиме моніторинг поточної ситуації та її розвитку. Угорщина зобов’язалася повною мірою інформувати Єврокомісію про імплементацію перехідних заходів для виправлення недоліків у сфері верховенства права до 19 листопада, - саме тоді ЄК проведе наступну оцінку ситуації та діятиме відповідно до результатів такого розгляду.
«Згідно з пропозиціями, наданими Раді ЄС, ми призупинимо виплати для захисту бюджету, якщо обіцяні корегувальні заходи не будуть імплементовані», - додав Ган.
Відсьогодні Рада ЄЄ має один місяць для прийняття рішення щодо ухвалення пропозицій Єврокомісії, при цьому таке рішення прийматиметься кваліфікованою більшістю.
«Після того, як ми звернемося до Ради ЄС, що відбудеться, найпізніше, до 22 вересня, Рада ЄС має місяць часу, але може, за певних умов, продовжити цей термін на наступні два місяці. Я маю сказати, що дорожня карта, яку ми погодили з угорцями з метою дійсного виконання 17 визначених елементів, потребує певного часу. Саме тому ми ввічливо попросимо Раду ЄС максимально продовжити часові рамки, тому що імплементація цих заходів у певних сферах потребує дотримання правових процедур», - сказав Єврокомісар.
Під час пресконференції речник Єврокомісії Ерік Мамер повідомив, що зустріч Колегії ЄК була перенесена на сьогодні, неділю, 18 вересня, хоча була запланована до проведення наступної середи.
Як повідомлялося, 15 вересня Європарламент переважною більшістю голосів ухвалив резолюцію на підставі представленого звіту, за голосним висновком якого Угорщина більше не може вважатися демократією, а європейські цінності там знаходяться під системною загрозою. За висновком європейських політиків, ця країна під керівництвом Віктора Орбана стала "гібридним режимом виборчої автократії", що відрізняється розпадом демократії, основних прав людини і верховенства права.