Єдиний ринок ЄС хочуть захистити від будь-яких криз: Єврокомісія представила пропозиції
Європейська Комісія представила сьогодні новий Надзвичайний інструмент Єдиного ринку (Single Market Emergency Instrument - SMEI), правові норми якого враховують досвід кризового менеджменту зокрема, під час спалаху COVID-19 та відповідними перериваннями у комунікаціях на Єдиному ринку ЄС.
Сьогодні у Брюсселі під час пресконференції з представлення Надзвичайного інструменту Єдиного ринку Єврокомісар з внутрішнього ринку Тьєррі Бретон зауважив, що цей регуляторний механізм не є «антиковідним» засобом, - він враховує уроки пандемії, але передбачає елементи скоординованого реагування ЄС на кризи будь-якої природи, - повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Це інструмент, який дозволяє нам реагувати швидко, якщо трапиться будь-яка криза. Наприклад, зараз війна в Україні може потягнути за собою такого роду системні кризи, і ми маємо бути готовими до них. Чи це знову буде війна, або стихійне лихо, кібернетична атака або шантаж, - всі ці сценарії, на жаль, ми мусимо розглядати сьогодні як можливі. Наш обов’язок – думати про ці речі, та підготувати дієздатний інструмент на основі того, чому ми навчилися під час попередніх криз», - наголосив Єврокомісар.
Як міститься у роз’ясненні на сайті Єврокомісії, новий Надзвичайний інструмент Єдиного ринку доповнює інші законодавчі норми ЄС, наприклад, Механізм ЄС із цивільного захисту, а також регуляторні правила для реагування на кризові явища у ключових секторах, таких як охорона здоров’я, виробництво продовольчої продукції або забезпечення промисловості напівпровідниками.
Серед новацій, які містяться у новому Надзвичайному інструменті, є оновлений механізм моніторингу стану Єдиного ринку, введення системи оцінки ризиків різних рівнів: постійної готовності до кризи, режиму пильності та надзвичайної ситуації, що дозволить Єврокомісії та кожній з країн-членів скоординовано вживати заходи з підготовки до кожного з сценаріїв.
Етап «режиму пильності» передбачає поглиблений моніторинг стабільності ланок постачання, особливо у сфері стратегічно важливих товарів та послуг, а також оцінку стратегічних резервів таких стратегічних товарів. Під час запровадження такого стану вводиться певний «заборонений перелік» на ймовірні одноосібні дії на національному рівні, що спрямовані на обмеження свободи руху людей або товарів. Водночас, на цій стадії передбачені заходи із скоординованого та цільового розподілу між країнами-членами заздалегідь накопичених стратегічних товарів або сировини.
У випадку надзвичайної ситуації на Єдиному ринку Єврокомісія пропонує створити Спільну координаційну групу ЄС для спільного та швидкого реагування на кризові явища. На такому етапі «надзвичайної ситуації» Єврокомісія може вживати заходи, що будуть зобов’язуючими у правовому сенсі. Наприклад, Єврокомісія може надавати зобов’язуючі запити економічним суб’єктам, та пропонувати їм виконати пріоритетне державне замовлення. Тож, залучені фірми будуть повинні виконати таке замовлення, або навести вагомі причини, чому вони не можуть налагодити виробництво стратегічної продукції. Водночас, передбачені заходи для прискореного порядку сертифікації такої продукції та надання дозволів для її використання на Спільному ринку ЄС.
Представлені сьогодні пропозиції будуть передані на розгляд Європейського Парламенту та Європейської Ради. Після ухвалення на цьому рівні, нові регуляторні правила набудуть чинності на 12-й день після їх оприлюднення в Офіційному журналі ЄС.
Як вже повідомлялося, ЄС приділяє першочергове значення дієздатності та ефективності Єдиного ринку, який є головним джерелом стабільності та заможності в країнах ЄС, та дозволяє забезпечувати його громадян якісними товарами та послугами. Європейська Рада під час зустрічі у жовтні 2020 року доручила Єврокомісії підготувати пропозиції щодо захисту Єдиного ринку в умовах кризи. Нове законодавство ЄС, після затвердження, дозволить забезпечити свободу руху людей та товарів на Єдиному ринку ЄС, а також координацію між країнами-членами у реагуванні на надзвичайні обставини.