У школах Латвії російську замінять однією з мов країн ЄС

Згідно з планами Міносвіти Латвії з 2026-2027 навчального року у всіх школах потрібно буде забезпечити викладання як другої іноземної мови однієї з мов Євросоюзу або мови, для вивчення якої укладено міжурядові договори.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на національного мовника LSM.

Ця норма означає, що російську мову не можна буде вибрати як другу іноземну мову. Ці зміни, на думку представників Міністерства освіти, сприятимуть повноцінному включенню молоді до простору європейської освіти, сприятимуть освоєнню офіційних мов ЄС. Що, у свою чергу, відкриє ширші можливості для працевлаштування в ЄС та за його межами.

У відомстві нагадали, що першу іноземну мову діти починають вивчати вже з першого класу. Це має бути одна з офіційних мов Євросоюзу, а вибір найчастіше робиться на користь англійської мови. Вивчення другої іноземної мови в школах з латиською мовою навчання починається з четвертого класу. При цьому нормативні акти не визначають, яку мову потрібно вивчати – французьку, російську чи німецьку. Вибір роблять самі школи. Велику роль у цьому питанні відіграють бажання батьків і школярів, а також наявність у шкіл відповідних кваліфікованих педагогів.

Результат опитування шкіл, проведеного у 2021 році, засвідчив, що майже половина закладів освіти Латвії вибору не надає – більше ніж у 300 школах як другій іноземній мові школярів навчають російській.

Читайте також: У Києві виключили російську мову з навчальних програм дитсадків та шкіл

Зараз, зазначають у Міносвіти, суттєво зріс попит на мови країн Євросоюзу, а враховуючи зниження значущості та використання російської мови, і Міністерство освіти, і Державний центр змісту освіти отримують заяви від батьків, які хотіли б, щоб їхні діти як другу іноземну вчили б будь-яку мову ЄС.

Для цього Міністерство освіти розробить поправки до стандартів основної освіти, встановивши, що у всіх школах має бути забезпечене вивчення як другої іноземнї мови однієї з мов Євросоюзу або мови, вивчення якої регулюється укладеними міжурядовими договорами у сфері освіти.

Перехідний період становитиме три роки, щоб школи могли забезпечити необхідну кількість викладачів – і залучаючи нових педагогів, і надавши можливість перекваліфікуватися навчальному складу.

Водночас відомство розпочало переговори з Латвійським університетом, щоб обговорити питання, пов'язані з підготовкою викладачів іноземних мов та перекваліфікацією вчителів.