Участь ультраправих в уряді Нетаньягу може ускладнити відносини Ізраїлю зі США - NYT
Новий уряд Ізраїлю на чолі з Беньяміном Нетаньягу, приведений у четвер до присяги, може становити значний виклик для відносин з іншими країнами, зокрема з найважливішим союзником - США.
Як передає Укрінформ, про це йдеться в публікації The New York Times.
Зазначається, що у промові в парламенті перед голосуванням за вотум довіри та приведенням до присяги міністрів Нетаньягу відкинув побоювання опозиції, ніби його ультраправі партнери з коаліції підірвуть ліберальну демократію в Ізраїлі та його стабільність.
"Між нами існує широкий консенсус щодо більшості викликів, з якими ми стикаємося, хоча, звичайно, не щодо всіх, - заявив він. - Я чую постійні нарікання з боку опозиції про "кінець країни", "кінець демократії". Шановні опозиціонери, програш на виборах - це не кінець демократії, це її суть".
Видання зауважує, що склад уряду Нетаньягу викликає занепокоєння з приводу посилення напруженості у відносинах з палестинцями, підриву незалежності судової системи країни, відмови від захисту ЛГБТ-спільноти тощо. У своєму маніфесті коаліція проголосила "виключне і невіддільне право єврейського народу на всі частини землі Ізраїлю" та пообіцяла сприяти єврейським поселенням на Західному березі річки Йордан. Це суперечить міжнародно визнаній формулі врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту, яка базується на створенні Палестинської держави поряд з Ізраїлем.
Новий уряд також наполягає на реформуванні судової системи. На думку Нетаньягу, який перебуває під судом за обвинуваченням у корупції, це відновить належний баланс між гілками влади. Своєю чергою критики кажуть, що цей крок обмежить незалежність судової влади та завдасть шкоди демократичній системі Ізраїлю.
Минулі коаліції Нетаньягу були збалансовані поміркованішими партіями, нагадує NYT. Але цього разу, коли він уже вшосте став прем’єр-міністром, для формування уряду довелося покладатися на ультраправі партії.
Зокрема, вказує видання, новий міністр національної безпеки Ітамар Бен-Гвір, який був засуджений за розпалювання расизму й підтримку терористичного угруповання, отримав розширені повноваження для боротьби зі злочинністю в арабських громадах.
Як повідомляв Укрінформ, президент США Джо Байден привітав Нетаньягу із затвердженням на посаді прем’єр-міністра Ізраїлю й підтвердив готовність докладати спільних зусиль для протистояння загрозам у регіоні, у тому числі з боку Ірану.
Фото: Yonatan Sindel/Flash90