Про захоплені демократії, Грузію й епоху кольорових революцій
У чому полягає системна проблема Грузії?
Захоплені демократії – це країни, в яких організовані групи використовують демократичні механізми для збереження своєї влади. Прикладом такої демократії була Україна в епоху Януковича, Угорщина – Орбана, і точно Грузія – Іванішвілі.
Особливістю такого типу демократії є те, що влада якраз зацікавлена у виборах, бо знає як їх виграти через подачки з бюджету, контроль медіа і маніпуляції з голосуванням.
Останні заяви грузинського прем’єра по Україні – наочний доказ, що грузинська влада лежить під кремлем. Цьому було достатньо доказів і раніше, але вперше так прямо і відкрито влада продемонструвала свою зневагу до боротьби українців і навіть якесь зловтішання, що “скоро впаде Бахмут”. Сьогодні стало очевидно, що всі розмови про ЄС і НАТО в Грузії – всього лише ширма для діючої влади, яка захопила грузинську демократію.
В Грузії є системна проблема, яку досі не усвідомили опозиціонери і через яку, власне, “попав” Саакашвілі. Грузинська опозиція з тріском програє кожні вибори, починаючи з 2012 року. І, тим не менше, партія Саакашвілі організовує масштабні протести щоразу, як випадає можливість. За результатами цих протестів вони вимагають вибори, які неминуче програють. В цьому й є системна проблема Грузії.
Насправді, епоха кольорових революцій відійшла в минуле, і намагання їх повторити є помилкою. Олігархи навчились адаптуватись до виборів і більше їх не бояться. Немає потреби в революції, коли влада готова на вибори, які вона й так виграє. “Активізм” тепер програє і буде програвати “захопленій демократії”.
В ситуації, яка склалась у Грузії, я бачу наступні кроки, які серйозно можуть її змінити:
1. ЄС і НАТО мають визнати, що грузинська влада є союзником путіна, і розмови про вступ кудись є ширмою.
2. Діяльність грузинської влади має бути розслідувана на предмет порушення санкцій щодо рф (а я знаю, що вони точно заробляють на підсанкційних товарах).
3. Партія Саакашвілі нарешті має перестати бігати на площі, натомість – має почати ходити в народ та досягати підтримки в широких верствах. Не скинути владу, а перемогти “захоплену демократію” на демократичних виборах.
4. Українська влада має зробити жорсткі заяви з вимогою до Грузії – визначитись, на чиєму вони боці у війні.
Віктор Андрусів