Зустріч у Сан-Франциско, швидкий Кемерон та зміни у Польщі
Джозеф Байден та Сі Цзіньпін провели переговори у Сан-Франциско.
Девід Кемерон здійснив перший робочий візит на посаді міністра закордонних справ Великої Британії в Україну. У Польщі почало роботу нове скликання парламенту. Візит української делегації за океан складно назвати продуктивним.
Лідери Сполучених Штатів та КНР провели у Сан-Франциско розмову, яка може стати сигналом зменшення напруження у двосторонніх відносинах. Американська сторона намагалася уникнути непорозумінь, китайська – пообіцяла надіслати до США нових панд, демонструючи усвідомлення важливості дрібних сентиментів для великої політики. Вашингтон та Пекін домовилися про відновлення контактів у військовій сфері та пошуки порозуміння у ставленні до штучного інтелекту. Очікувано Байден та Сі обговорили і перебіг російсько-української війни (у Пекіні наголосили на відсутності зміни своєї позиції), і спалах насильства на Близькому Сході. Очікувати стрімкого китайсько-американського порозуміння насправді не варто, а от продовження міждержавних контактів виглядає цілком логічним.
Новий міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон свій перший візит здійснив до України, де побував у Києва та Одесі. Запрошення до стерна Форін Офіс колишнього прем’єра має, серед іншого, передвиборчий характер – консерватори не почуваються надто впевненими напередодні прийдешніх парламентських виборів. Візит Кемерона до України - пряме продовження заяви його колеги по кабінету Гранта Шеппса: міністр оборони Об’єднаного Королівства підкреслив, що Україна і надалі може розраховувати на підтримку британців.
На першому засіданні нового складу польського Сейму нижню палату законодавчого органу очолив Шимон Головня – бронзовий призер президентських виборів 2020 року, який отримав «бронзу» і парламентських перегонів на чолі «Третього шляху». У відповідності з коаліційною угодою, яку уклали нещодавно представники «Громадянської коаліції», «Третього шляху» та «Нової лівиці», Головня очолюватиме Сейм протягом двох років. Прем’єр Матеуш Моравецький подав заяву про відставку та розпочав процедуру формування нового складу уряду, яка, цілком вірогідно, буде невдалою. Проте і наступникам Моравецького буде нелегко – «зернове питання» з Україною не вирішене, до нього додалася акція польських перевізників, які заблокували на низці пропускних пунктів на кордоні можливість проїзду українських колег. «Право і справедливість» підготувалася до можливої втрати влади, створивши парламентську групу для стягнення репарацій з Німеччини та Росії.
P.S. Візит делегації Свириденко – Єрмака до Вашингтону, на жаль, складно назвати успішним. Зустріч у Державному департаменті виявилася здебільшого формальною, а вплинути на рішення Конгресу уникати шатдауну без ухвалення фінансової допомоги Україні українські візитери не зуміли. Звичайно, поява Андрія Єрмака в ефірах провідних телекомпаній може сприйматися в Україні як інформаційний прорив, однак це не зовсім так. На жаль, в ОП не розуміють необхідність організації діалогу з Конгресом за рахунок міжпарламентської дипломатії, тому беруть на себе не зовсім зрозумілі для американських партнерів функції замість сприяння діалогу між Конгресом та Верховною Радою.
Євген МАГДА, Інститут світової політики