У Чилі вдруге провалили референдум щодо зміни Конституції Піночета
Чилійські виборці на референдумі відхилили запропоновану нову конституцію країни, що означає, що конституція, прийнята під час диктатури Августо Піночета, залишиться чинною.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє France24.
Після підрахунку 99 відсотків бюлетенів на референдумі варіант «проти» переміг з 55,75 відсотками голосів порівняно з 44,25 відсотками «за».
Останній варіант нової запропонованої конституції був розробкою ультраправої опозиційної Республіканської партії після того, як у вересні 2022 року виборці рішуче відхилили прогресивний проєкт, в якому було закріплено захист навколишнього середовища та право на аборт за вибором.
Очільник лівих партій Габріель Борич заявив минулого місяця, що це буде його остання спроба реформувати конституцію, щоб зосередитися на стабільності та довгостроковому розвитку. Його уряд зайняв нейтральну позицію щодо нового проєкту.
«Сьогодні ми переживаємо новий… день, який, незалежно від результату, зміцнює нашу демократію», – сказав Борич після голосування у своєму рідному місті Пунта-Аренас.
Опитування, заборонені протягом двох тижнів напередодні референдуму, передбачали провал референдуму.
Процес переписування конституції 1980 року, прийнятої під час військової диктатури Августо Піночета, розпочався в якості спроби послабити масові протести, що спалахнули у 2019 році проти соціальної нерівності.
На референдумі 2020 року 80% громадян проголосували за зміну конституції.
Однак через чотири роки після спалаху протестів ентузіазм до змін був послаблений пандемією, інфляцією та економічною стагнацією, зростанням відчуття незахищеності та втомою виборців.
Як повідомляв Укрінформ, чилійці у неділю, 17 грудня, голосували на референдумі, чи приймати нову Конституцію на заміну попередній ще з часів диктатора Августо Піночета.