У Нідерландах після формування коаліції бюджет для України може скоротитися - експертка
У Нідерландах, якщо не вдасться сформувати коаліцію, можуть відбутися нові позачергові вибори.
Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу в Гаазі сказала експертка Нідерландського інституту міжнародних відносин Clingendael Юлія Солдатюк-Вестервельд.
“За законом, немає максимального терміну формування коаліції, але у зв’язку з утвердженням державного бюджету на рік, це (рік. – ред.) вважається максимально прийнятним терміном. Тому, як правило, говорять про те, що максимум рік має бути на формування коаліції. Іноді буває так, що коаліція ніби сформувалася, але партії не змогли досягти згоди на певних етапах, щодо певних пунктів. Підтримка України може бути якраз одним з таких пунктів. Тоді буквально після двох чи трьох місяців, чи навіть швидше коаліція розформовується і тоді організовують нові вибори”, - пояснила вона.
Вона також зазначила, що поки формується коаліція, країною керуватиме чинний уряд під проводом Марка Рютте. Тож підтримка України не зміниться.
“Поки на посаді залишається голова уряду Рютте та теперішній уряд, вони якомога більше будуть надавати підтримки Україні. І поки ведуться переговори щодо формування коаліції, то Вілдерс досить стримано буде налаштований щодо України через позицію інших великих партій. Але вже після завершення формування коаліції бюджет для України в наступні роки може значно скоротитися”, - каже експертка Нідерландського інституту міжнародних відносин Clingendael Юлія Солдатюк-Вестервельд.
За її словами, якщо Вілдерс прийде до влади, то з одного боку він таки буде змушений, через тиск інших партій, змінити свою риторику щодо важливих питань, зокрема, щодо питання підтримки України.
“Він також популіст. Тож він може змінити свою риторику. Однак на сто відсотків проєвропейським лідером він не стане. Тож він буде намагатися балансувати”, - додала вона.
Експертка також зазначила, що формування коаліції зараз входить у другу фазу.
“Їх всього є три. Перша – це обговорення, промацування ситуації. Ця фаза вже відбулася. Зараз політичні партії заходять в другу фазу – це ведення переговорів між головними партіями. Третя фаза – це вже сформований по суті “скелет” коаліції, й там вже розмови будуть вестися про те, хто які отримає посади.
Спостерігається тиск на VVD (Народна партія за свободу і демократію) з боку NSC(Новий соціальний контракт). Голова VVD, Ділан Єсілгуз заявила, що підтримуватиме створення правої коаліції, але VVD не входитиме до коаліції. Пітер Омтзігт, NSC, в свою чергу вважає, що VVD мусить увійти в коаліцію.
Тому далі буде “перетягування каната”. Чи це буде коаліція меншості, чи все-таки вдасться переконати VVD для того, щоб це була коаліція більшості? Наразі так виглядає поки, що багато залежить від того як Омтзігт себе поведе. Якщо він відмовиться входити в коаліцію, то тоді її фактично неможливо буде сформувати. І в тому випадку Вілдерс не зможе бути прем'єром”, - каже експертка.
Як повідомляв Укрінформ, виборча рада Нідерландів 1 грудня 2023 року підтвердила перемогу ультраправої PVV (Партія свободи) Герта Вілдерса на позачергових парламентських виборах.