Єврокомісар назвав два варіанти створення спецтрибуналу для РФ

Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс заявив, що, на його думку, зараз є два реальні варіанти створення спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Як передає кореспондент Укрінформу, про це він сказав відповідаючи на запитання українських журналістів на полях міжнародної конференції "Відновлення справедливості для України" в Гаазі.

“Зараз ми маємо Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії, тож ми можемо не тільки збирати і зберігати докази, але й готувати файл для трибуналу. І також ми обговорюємо трибунал. Наразі існують два варіанти створення такого трибуналу: багатостороння угода про трибунал або двостороння угода між Радою Європи та Україною. Можливо, рішення про це буде ухвалене наступного місяця. Я сподіваюся, що цього року ми матимемо це рішення”, - сказав він.

Варто зазначити, що ці два варіанти наразі обговорюються, але інші варіанти не зняті з порядку денного.

Також під час конференції було заявлено, що в фінальній Політичній декларації було підтримано створення Спецтрибуналу, діяльність Core Group і роботу ІСРА.

Рейндерс також зазначив, що у разі ухвалення всіх необхідних рішень, наступним головним питанням буде питання імунітету лідерів Росії, тобто “трійки”.

“Це наш наступний крок. Так само, як і щодо питання про компенсації за завдану шкоду, ми працюємо старанно, крок за кроком, і ми вже багато чого досягли. Я хочу підкреслити один момент: ми все це робимо під час війни. Це вперше в історії, коли така робота проводиться під час війни. Є приклади такої роботи в минулому, але це було після війни. Як, наприклад Нюрнберг – його створили після Другої світової війни. Відверто кажучи, Росія ще й досі в Україні, тож ми маємо усвідомлювати, що все, що ми робимо зараз, відбувається під час війни. Це можливо завдяки фантастичній роботі багатьох задіяних сторін, і ми будемо продовжувати йти крок за кроком до самого кінця”, - сказав він.

Читайте також: Запуск спецтрибуналу для РФ впирається в імунітет «трійки» - Кулеба

Як повідомляв Укрінформ, у Гаазі на міжнародній конференції "Відновлення справедливості для України" оголосили про запуск подання заяв до Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України. Реєстр починає приймати заяви на компенсацію шкоди постраждалим від збройної агресії РФ. Поки що йдеться про одну категорію заявників, а саме пошкодження або знищення житлового майна. Загалом Реєстр налічуватиме понад 40 категорій. Реєстр збитків завданих агресією РФ проти України – це перша складова глобального компенсаційного механізму, розробку якого ініціювало Міністерство юстиції України у травні 2022 року разом із міжнародними партнерами. Передбачається, що компенсаційний механізм включатиме Реєстр збитків та в майбутньому – комісію з розгляду заяв та відповідний фонд.