Швеції знадобиться до двох років, щоб наростити оборонні потужності і допомогти Україні - Йонсон
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон вважає, що після того, як країна стала новим членом НАТО, знадобиться до двох років, щоб досягти бажаної потужності для надання Україні більшої кількості боєприпасів і посилення шведських Збройних сил.
Про це він сказав в інтерв'ю Bloomberg, передає Укрінформ.
Йонсон окреслив три цілі для Швеції в оборонній сфері станом на сьогодні: забезпечення перемоги України у війні з Росією, інтеграція Швеції до НАТО та розширення шведських Збройних сил.
Швеція вже подвоїла військові витрати з 2020 року і планує виділяти 2,6% валового внутрішнього продукту на оборону до 2030 року. У короткостроковій перспективі цього все одно може бути недостатньо для того, щоб протистояти супротивнику, який переводить свою економіку на військові рейки.
«РФ стала на ноги швидше, ніж євроатлантична спільнота… Я очікую, що ми наздоженемо її, але думаю, що пройде рік або два, перш ніж ми побачимо повний ефект», – наголосив Йонсон.
Швеція надала Україні танки, бойові машини, артилерійські системи, боєприпаси та інше обладнання, яке потребує заміни. Водночас країна прагне задовольнити власні амбіції, які включають збільшення кількості військових кораблів і підводних човнів, а також значне посилення спроможності відбивати повітряні атаки.
Також Швеція приєдналася до ініціативи Німеччини щодо надання Києву додаткових систем ППО Patriot. Проте передача однієї з чотирьох батарей, які є у Швеції, значно знизить рівень її власної оборони, каже Йонсон.
«Ми прийшли з епохи, коли вважалося, що у нас дуже мало грошей, але багато часу. Зараз у нас значно більше грошей, але менше часу, тому що ми дуже стурбовані тим, що Росія може відновити себе і становити військову загрозу для всього Альянсу», – сказав міністр.
У цьому ключі забезпечення України є невідкладним завданням, а Швеція має додаткове значення через оборонну промисловість, яка перевершує її вагу, заявив Йонсон.
Він наголосив, що уряд Швеції планує потроїти виробництво артилерійських боєприпасів протягом наступних кількох років, і що він розгляне потенційні регуляторні зміни, які можуть сприяти нарощуванню потужностей.
«Усвідомлення цього виклику зростає, і відчуття нагальності зростає. Проте я очікую, що ефект від нарощування потенціалу буде більшим у 2025 і 2026 роках», – сказав глава Міноборони Швеції.
За його словами, це виклик, який зараз відчуває вся Європа, оскільки її оборонно-промислова база була сформована для ситуації мирного часу. «Зараз ми зіткнулися з війною на виснаження, яка насправді є війною складів, і тому ми нарощуємо виробництво і забезпечуємо швидке зростання», - підсумував він.
Як повідомляв Укрінформ, уряд Швеції протягом 2024-2026 років надаватиме Україні військову допомогу по 2,3 мільярда доларів щорічно (або $7 млрд загалом), згідно з новою програмою, оголошеною у середу.
Фото: Erika Gerdemark/Bloomberg