Журналістка, правозахисник, музикант - у Росії розширили список «іноагентів»
Міністерство юстиції Росії у п'ятницю оприлюднило доповнення до списку так званих "іноземних агентів". До нього зокрема увійшли журналістка Фаріда Курбангалєєва, правозахисник Ілля Шаблінський, панк-рок-музикант Дмитро Спірін.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Радіо Свобода.
Тележурналістка та блогерка Фаріда Курбангалєєва свого часу була телеведучою державного каналу "Росія-1" (2007-2014), потім - опозиційного "Настоящее время" (2018-2021). Напередодні суд у Москві виніс ухвалу про її заочний арешт. Минулого тижня МВС Росії оголосило журналістку в міжнародний розшук, Росфінмоніторинг вніс її до реєстру осіб, які "можуть бути причетні до тероризму чи екстремізму". Відповідно, всі банківські рахунки Курбангалєєвої в Росії були заблоковані. Журналістку, яка мешкає за кордонами РФ, звинувачують за статтею про виправдання тероризму або заклики до нього, а також про так звані фейки про російську армію.
Крім того, до реєстру "іноагентів" увійшов колишній член російської Ради з прав людини, юрист, правозахисник Ілля Шаблінський; рок-музикант, колишній вокаліст панк-гурту "Таракани!" Дмитро Спірін; політолог Костянтин Пахалюк; журналіст і активіст Олександр Шуршев; опозиційний політик із Санкт-Петербурга, колишній глава петербурзького штабу кандидата в президенти РФ Бориса Надеждіна Дар'я Хейкінен.
Усі вони засуджують війну проти України та негативно висловлюються про репресивну політику Кремля у Росії.
Як повідомлялося, законодавство про іноагентів у Росії з'явилося у 2012 році. Закон дозволив Мін'юсту визнавати некомерційні організації іноземними агентами, якщо вони отримують фінансування з-за кордону та займаються політичною діяльністю. Критерії, за якими визначається така діяльність, у законі чітко не визначено, що дозволяє владі переслідувати організації, котрі працюють у галузі освіти, культури, охорони здоров'я, екології, захисту прав людини.
Згодом з'явилася можливість визнавати агентами ЗМІ та фізичних осіб, у тому числі тих, хто не отримує закордонного фінансування, але "перебуває під іноземним впливом". Що саме слід вважати за "іноземний вплив", російське законодавство не уточнює.
Як повідомляв Укрінформ, ПАРЄ вважає ухвалений Грузією закон про "іноагентів" відступом від демократії й наполягає на його негайному скасуванні.
Фото ілюстративне