Президент Хорватії не дав згоди на участь хорватських військових у місії НАТО на підтримку України

Президент Хорватії Зоран Міланович не погодився відправити військових Збройних сил країни для участі у місії НАТО для України у сфері безпеки та навчання (NSATU).

Про це він заявив напередодні у зверненні до нації, передає Укрінформ з посиланням на HRT.

«Як верховний головнокомандувач Збройних сил я не дозволю участі членів наших ЗС у такого роду місіях, які потенційно можуть мати шкідливі наслідки для національних інтересів Хорватії, попри те, що уряд раніше, з власної ініціативи, взяв на себе це зобов'язання від імені Хорватії, добре знаючи, що не мав мого схвалення, і що, роблячи це, він порушував Конституцію», - заявив Міланович.

За його словами, Хорватія допомагає Україні і буде продовжувати це робити. Однак, додав він, ця допомога не може бути у формі будь-якої участі військовослужбовців хорватських ЗС. «Поки я є президентом і верховним головнокомандувачем Збройних сил, я не дозволю участі хорватських солдатів у такого роду заходах. Тому що це є відходом від національних інтересів Хорватії і потенційно загрожує всьому її народу», - наголосив він.

Читайте також: У НАТО наголошують, що й надалі надаватимуть потужну підтримку Україні на шляху до членства в альянсі

Водночас, як пише Балканський оглядач, Міланович у своєму зверненні засудив російську агресію, назвавши її «порушенням міжнародного права» і «неприпустимою».

Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович назвав рішення президента Зорана Мілановича маніпуляцією, яка «підриває міжнародну позицію Хорватії». За його словами, з боку президента «це політичний підхід, спрямований на те, щоб підкинути брехню». Йшлося про пропозицію Міністерства оборони направити п’ятьох офіцерів хорватської армії до Німеччини в рамках діяльності NSATU, пояснив прем'єр.

«Росія - це агресор, а Україна - це жертва. Треба допомогти дружньому народу», - підкреслив Пленкович.

Відповідно до Конституції Хорватії, уряд може попросити хорватський парламент проголосувати за запропоноване рішення, і якщо отримає підтримку двох третин членів парламенту, рішення набуде чинності, а президент має з ним погодитися.

Читайте також: У Польщі кажуть про замалу кількість бажаючих записатися до Українського легіону

Як повідомлялося, рішення про започаткування Ініціативи НАТО з допомоги Україні в галузі безпеки та навчання (NSATU) для координації надання Україні військової техніки та навчання державами-членами та партнерами НАТО, було ухвалене на саміті Альянсу в липні поточного року.

Торік Міланович заявляв, що незаконно анексований Росією півострів Крим буцімто ніколи не повернеться до складу України, а зусилля західних союзників щодо постачання техніки «лише продовжать війну». Він також критикував політику ЄС стосовно України, зазначивши, що не хоче, аби його країна постала перед «руйнівними» наслідками через війну.

Фото: ФБ/Балканський оглядач