Єврокомісія позивається до Угорщини через закон про «захист суверенітету»
Європейська Комісія оголосила сьогодні про рішення подати позов проти Угорщини до Суду ЄС у зв’язку із прийняттям закону про «захист суверенітету», який, за висновком Європейської комісії, порушує законодавство ЄС.
Як повідомляє Укрінформ, така інформація оприлюднена сьогодні на сайті Європейської комісії.
«Сьогодні Європейська комісія вирішила подати (позов) до Угорщини до Суду ЄС, тому що вважає її національне законодавство «Про захист суверенітету» таким, що порушує законодавство ЄС. Цей національний закон засновує «Офіс із захисту суверенітету», завданням якого є розслідування діяльності, яка, мовляв, здійснюється в інтересах іншої держави або іноземних установи, організації або фізичної особи, які, як припускається, причетні до порушення суверенітету Угорщини», - йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Як зазначається, обмеження, що передбачені цим національним законодавством Угорщини, стосуються також організацій, які здійснюють діяльність за закордонного фінансування і, як припускається, можуть впливати на результати виборів або на волевиявлення виборців.
У лютому 2024 року Європейська комісія надіслала до Угорщини формальний лист-попередження, в якому висловила своє занепокоєння. Оскільки відповідь Угорщини на цей лист, з точки зору Єврокомісії, була незадовільною, у травні 2024 року перейшла до наступного етапу, та надіслала «обґрунтовану думку» щодо важких наслідків угорського законодавства з точки зору дотримання Хартії ЄС із захисту фундаментальних прав, для фундаментальних свобод на внутрішньому ринку ЄС, а також для дотримання законодавства ЄС щодо захисту баз даних.
У відповідь на ці зауваження Угорщина заявила, що її закон про «захист суверенітету» не порушує законодавство ЄС, і всі занепокоєння, що піднімалися у листі, не є обґрунтованими.
Після ретельної оцінки відповідей, що були отримані від влади Угорщини, Єврокомісія дійшла висновку, що положення угорського законодавства, які викликали найбільше занепокоєння, залишилися незмінними. Йдеться про порушення викладених у Хартії ЄС фундаментальних прав. Зокрема, про повагу до приватного та родинного життя, свободу висловлювань та інформації, свободу зібрань, право на законні професійні преференції та презумпцію невинуватості.
За висновком Єврокомісії, угорське законодавство також порушує декілька фундаментальних свобод на внутрішньому ринку ЄС. Зокрема, йдеться про положення законодавства ЄС про електронну комерцію, про надання послуг та про захист баз даних.
Як повідомлялося, 12 грудня 2023 року Національна Асамблея (парламент) Угорщини ухвалила закон про «захист суверенітету», який створює спеціальний виконавчий офіс, до повноважень якого належить розслідування «будь-яких дій, які здійснюються за закордонного фінансування та можуть впливати на результати виборів, на волевиявлення виборців, або на підтримку такої діяльності». Згаданий закон передбачає широке оголошення результатів таких розслідувань проти окремих персон та організацій, що може призвести до «стигматизації» їх діяльності. Це стосується широкого кола громадських активістів та організацій, включаючи медіа та окремих журналістів.