Нав’язування Україні нейтралітету не зупинить росію і не принесе миру в Європу - Atlantic Council
Будь-який мирний процес, який не забезпечить Україні надійних довгострокових гарантій безпеки, приречений на провал
Нав’язування Україні нейтралітету не призведе до міцного миру в Європі. Навпаки, це залишить Україну на милість путіна і створить підґрунтя для нового російського вторгнення, пише воєнний аналітик Микола Бєлєсков для сайту Atlantic Council.
У той час як перемога Дональда Трампа на виборах підживлює нові спекуляції щодо перспектив врегулювання російсько-української війни шляхом переговорів, путін вкотре наголосив на своєму наполяганні на нейтралітеті України. «Якщо не буде нейтралітету, важко уявити собі добросусідські відносини між росією і Україною», – заявив він 7 листопада в Сочі.
У цьому немає нічого нового. З самого початку повномасштабного вторгнення Кремль був послідовним у своїх закликах до постійного нейтралітету України. Нейтральний статус був ключовою умовою, висунутою Кремлем під час невдалих мирних переговорів, що відбулися в перші тижні війни. Вона знову стала помітною, коли путін виклав оновлену мирну пропозицію в червні 2024 року.
Багато хто в міжнародному співтоваристві вважає, що вимога путіна про нейтралітет України є найбільш обґрунтованою. Більше того, дехто навіть звинувачує НАТО в провокуванні нинішньої війни шляхом розширення традиційної сфери впливу росії з 1991 року і поглиблення співпраці з Україною. Вони стверджують, що якщо Україну вдасться утримати на геополітичній нічиїй землі, росія буде заспокоєна.
Таке мислення, ймовірно, буде помітним, оскільки найближчими місяцями триватимуть дебати щодо умов майбутньої мирної угоди. Хоча Трамп ще не окреслив свої плани щодо можливого врегулювання, за непідтвердженими повідомленнями, розглядається можливість замороження на двадцять років прагнення України до членства в НАТО. Це було б дорогою помилкою. Нав’язування Україні нейтралітету не призведе до міцного миру в Європі. Навпаки, це залишить Україну на милість путіна і створить підґрунтя для нового російського вторгнення.
Українці вже на власному досвіді переконалися, що нейтралітет не захищає їх від російської агресії. Країна офіційно прийняла позаблоковий статус під час президентства Віктора Януковича у 2010-2014 роках, але це не завадило Москві відновити повний контроль над Україною. Спочатку зусилля росії були зосереджені на організації економічної реінтеграції України через членство в очолюваному Москвою Євразійському економічному союзі. Коли це викликало негативну реакцію населення, що призвело до падіння режиму Януковича, путін вирішив застосувати силу і розпочав військове вторгнення в Україну.
Від самого початку нападу росії на Україну навесні 2014 року путін намагався виправдати російську агресію, вказуючи на загрозу, що насувається через членство України в НАТО. Насправді, однак, Україна ніколи не виглядала такою, що просувається до далекої мети вступу до Альянсу. Протягом останнього десятиліття лідери НАТО відмовлялися надати Києву запрошення і натомість обмежувалися розпливчастими розмовами про «незворотній» шлях України до майбутнього членства. путін добре знає про це, але вирішив дико перебільшити перспективи України в НАТО, щоб зміцнити свої власні фальшиві обґрунтування.
Нарікання путіна на розширення НАТО є настільки ж сумнівними. Дійсно, його власні дії з початку 2022 року вказують на те, що сам путін насправді не вірить у те, що Альянс становить реальну загрозу безпеці росії. Замість цього він просто використовує питання НАТО як зручну димову завісу для експансіоністської зовнішньої політики росії.
Показово, що коли Фінляндія і Швеція відреагували на російське вторгнення в Україну у 2022 році, оголосивши про плани відмовитися від десятиліть нейтралітету і приєднатися до НАТО, путін поспішив заявити, що росія не має «жодних проблем» з цим кроком. Ця очевидна байдужість була особливо вражаючою, враховуючи, що членство Фінляндії в НАТО збільшило кордон росії з НАТО більш ніж удвічі, а вступ Швеції перетворив Балтійське море на озеро НАТО. Протягом останніх двох з половиною років путін продовжував демонструвати майже повну відсутність занепокоєння розширенням НАТО в Північній Європі, відвівши значну більшість російських військ від фінського кордону і залишивши цю територію практично беззахисною.
Очевидно, путін чудово розуміє, що НАТО не становить загрози для самої росії, і не бачить необхідності захищатися від вторгнення НАТО, яке, як він знає, ніколи не станеться. Хоча обурення путіна з приводу розширення присутності НАТО на його кордонах є досить реальним, він по-справжньому заперечує лише тоді, коли альянс заважає росії залякувати своїх сусідів.
Іншими словами, протидія путіна прагненню України до НАТО не має нічого спільного із законними інтересами безпеки. Натомість вона підтверджує, що його кінцевою метою є знищення української державності.
Протягом багатьох років путін не приховував свого переконання, що поява незалежної України є історичною помилкою і символом відходу сучасної росії від імперії. Він неодноразово стверджував, що Україна не є «справжньою країною», і полюбляє заявляти, що українці насправді є росіянами («одним народом»). У липні 2021 року путін навіть опублікував ціле есе, в якому заперечує легітимність незалежної української держави.
З початком повномасштабного вторгнення стає все більш очевидним, що кінцевою метою путіна є не нейтралітет України, а її знищення. Кремлівська пропагандистська машина зображує Україну як нестерпну «антиросію» і просуває ідею, що подальше існування України несумісне з безпекою росії. Тим часом путін порівнює своє вторгнення з імперськими завоюваннями російського правителя Петра І у XVIII столітті і неодноразово заявляв, що «повертає» історично російські землі.
До імперіалістичних вигуків путіна треба ставитися серйозно. По всій окупованій Україні його солдати і адміністрація вже нав’язують панування терору, що прямо перегукується зі злочинною логікою його імперських фантазій. Мільйони людей були змушені покинути свої домівки, а тисячі просто зникли у величезній мережі таборів і в’язниць. Ті, хто залишився, стикаються з політикою невпинної русифікації та придушення всього українського. Дорослі повинні прийняти російське громадянство, щоб отримати доступ до базових послуг, а діти змушені проходити індоктринацію в школах, де викладають нову кремлівську програму.
Злочини, які зараз відбуваються в окупованій росією Україні, є чітким свідченням того, що чекає на решту країни, якщо путін досягне успіху. Незважаючи на численні військові невдачі, він залишається повністю відданим своїм максималістським цілям – покласти край українській незалежності та стерти українську ідентичність.
Більше того, з 2022 року путін продемонстрував, що готовий чекати стільки, скільки буде потрібно для подолання українського опору, і готовий заплатити майже будь-яку ціну для досягнення своїх імперських амбіцій. Нав’язування Україні нейтралітету за таких обставин було б подібне до приречення країни на повільну, але вірну смерть.
Будь-який мирний процес, який не забезпечить Україні надійних довгострокових гарантій безпеки, приречений на провал. Поступливість вимогам путіна щодо нейтралітету України може забезпечити деяке короткострокове полегшення від загрози експансіоністської росії, але в кінцевому підсумку це призведе до нової війни і ймовірного краху нинішнього глобального безпекового порядку. Просто не існує жодного правдоподібного аргументу для наполягання на українському нейтралітеті, окрім бажання залишити країну беззахисною і відданою на милість росії.
Мир настане лише тоді, коли путін нарешті буде змушений визнати право України на існування як незалежної держави і члена демократичного світу. Звісно, це включає в себе право обирати безпекові альянси. Абсурдно надавати пріоритет нещирим занепокоєнням росії щодо безпеки над цілком реальними побоюваннями України щодо національного знищення. Натомість, якщо серйозні переговори розпочнуться в найближчі місяці, безпека України має бути пріоритетом номер один. Поки Україна не буде в безпеці, Європа залишатиметься в небезпеці, а загроза російського імперіалізму продовжуватиме нависати над континентом.
Микола Бєлєсков, воєнний аналітик - для сайту Atlantic Council