Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України
Україна має чіткий план шляху до миру через силу
Три минулих дні міністра закордонних справ України Андрія Сибіги були особливо насиченими зустрічами на двох континентах – 18 листопада він виступав на Радбезі ООН у Нью-Йорку, 19-го проводив зустрічі у Держдепі та Конгресі США у Вашингтоні, а 20-го вже зустрічався у Відні з австрійським колегою та гендиректором МАГАТЕ.
Під час перебування в австрійській столиці очільник українського МЗС знайшов час для короткого інтерв’ю власному кореспонденту Укрінформу, щоби підбити підсумки візиту до Сполучених Штатів та розповісти про переговори у Відні, а також про те, як змусити Путіна до миру.
ЗАСІДАННЯ РАДБЕЗУ ООН ПОКАЗАЛО, ЩО СВІТ ІЗ НАМИ, А ЗУСТРІЧІ У ВАШИНГТОНІ ПІДТВЕРДИЛИ ДВОПАРТІЙНУ ПІДТРИМКУ
- Пане міністре, ви щойно повернулися з насиченого візиту до Сполучених Штатів, мали багато зустрічей та виступів. Чи задоволені результатом, вдалося досягти поставлених цілей?
Світ чітко розуміє, що ця війна – не лише про Україну, а й про відновлення світового правопорядку, заснованого на Статуті ООН, повазі до територіальної цілісності та суверенітету
- Будь-який візит завжди має бути результативним, і саме ця логіка є визначальною для Президента.
Отже, почнемо з Нью-Йорка. Я виголосив промову на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН, присвяченому Україні, зокрема тисячі днів стійкості та опору українців російській агресії. Засідання ініціювала Велика Британія, яка зараз головує в Раді Безпеки ООН. У засіданні взяли участь наші союзники.
Ключовий висновок із цього засідання полягає у тому, що світ із нами. Світ чітко розуміє, що ця війна – не лише про Україну, а й про відновлення світового правопорядку, заснованого на Статуті ООН, повазі до територіальної цілісності та суверенітету. Ця ідея була основною в усіх виступах наших союзників, за що ми їм дуже вдячні. Адже протягом цих тисячі днів опору та стійкості значну роль відіграла допомога наших найближчих партнерів.
Під час засідання Ради Безпеки я продемонстрував фрагмент балістичної ракети – з тих, які Північна Корея постачає Росії. Це теж велика загроза, і наші союзники це розуміють. Ми неодноразово наголошували на цьому і доводили цю інформацію до наших партнерів – ця ракета містить компоненти, які виробляються, зокрема, у країнах Заходу, а це свідчить про здатність Північної Кореї обходити санкції.
Пхеньян прагне отримати від Росії нові спроможності, що несуть загрозу ескалації і в Індо-Тихоокеанському регіоні
Також на Радбезі обговорювалося питання залучення Росією північнокорейських військових підрозділів. Це виклик, який потребує колективної відповіді. Детально про це говорили під час згаданого засідання.
Світ розуміє, які виклики стоять перед нами. Адже очевидно, що Пхеньян, постачаючи балістичні ракети й артилерійські снаряди, прагне отримати від Росії нові спроможності для масштабування своєї оборонної промисловості, збільшення дальності своїх ракет, а це вже несе загрозу ескалації і в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Майданчик ООН також був використаний для проведення важливих двосторонніх зустрічей.
Я зустрівся з державним секретарем у закордонних справах Великої Британії Девідом Ламмі. Ми предметно обговорили потреби України напередодні зими, особливо у контексті російських ракетних ударів по нашій енергетичній системі. Також мною було передано британській стороні відповідний документ (нон-пейпер) із викладенням наших нагальних потреб.
Крім того, провів зустріч із міністром закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассісом, подякувавши за їхню участь у першому Саміті миру за Формулою миру Президента України Володимира Зеленського. Ми обговорили подальші кроки для імплементації Формули миру та консолідації світу, особливо країн Глобального Півдня, навколо досягнення справедливого та всеосяжного миру для України.
Вашингтон також став місцем продуктивних і змістовних зустрічей.
У Державному департаменті я зустрівся із заступником державного секретаря Джоном Бассом – мій колега Ентоні Блінкен перебував у той час з візитом разом із Президентом США на саміті G20. Ми ще раз детально обговорили забезпечення постачання військової допомоги Україні, яку схвалила чинна адміністрація. Тепер ми чітко розуміємо терміни та обсяги цієї допомоги, за що дуже вдячні. Також обговорили питання енергетики та весь спектр інших надзвичайно важливих поточних питань двосторонньої співпраці. Зокрема, ми пройшлися по всіх домовленостях, яких було досягнуто на рівні лідерів, щодо допомоги Україні.
У мене був дуже насичений день у Конгресі. Я зустрівся із представниками як Республіканської, так і Демократичної партій, із конгресменами та сенаторами. Ще раз наголошую: Україна має тверду двопартійну підтримку, і це було підтверджено під час усіх зустрічей.
У Конгресі я також виступив на засіданні Гельсінської комісії, присвяченому тисячі днів російської агресії. Головною темою виступу було притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини, скоєні на території України. Ми наголосили, що ці злочини є частиною цілеспрямованої політики Росії проти українського народу, і закликали визнати ці дії геноцидом.
Крім того, ми навели конкретні приклади порушення Росією низки міжнародних конвенцій, зокрема щодо тортур українських військовополонених і викрадення українських дітей. Ми закликали міжнародну спільноту більш рішуче реагувати на ці злочини, шукати ефективні механізми впливу та забезпечити доступ міжнародних експертів і медиків до наших воїнів, які утримуються в Росії, а також до цивільних осіб, незаконно утримуваних там. Окремо наголосили на необхідності повернення українських дітей додому.
Ці зустрічі були надзвичайно важливими, продуктивними та змістовними.
АВСТРІЯ НЕЙТРАЛЬНА, АЛЕ НЕ БАЙДУЖА
- Під час візиту до Австрії ви провели зустріч зі своїм австрійським колегою Александером Шалленбергом, уже другу після його вступу на посаду міністра у вересні. Які б ви виокремили головні напрями чи теми співпраці з Австрією у контексті опору українського народу російській агресії? Де, на вашу думку, більш активна участь Австрії була би бажаною?
- Ми вдячні Австрії за підтримку України, особливо в гуманітарній сфері. Як я зазначив на пресконференції з міністром Шалленбергом, можна залишатися нейтральним, але не бути байдужим.
Ми обговорили європейський напрямок, і тут Україна має беззастережну підтримку Австрії на шляху до членства в Європейському Союзі. Зокрема, йшлося про перший переговорний кластер, який планується відкрити вже з початку 2025 року.
Також ми розглянули питання взаємодії у сфері енергетики. Я подякував за прийняті рішення, які вже виражаються у конкретній фінансовій допомозі. Мною також було передано перелік наших пріоритетних потреб, особливо враховуючи наслідки останнього масованого ракетного удару РФ, одного з найінтенсивніших.
Я повідомив, що Росія завдала значної шкоди об’єктам ядерної та енергетичної інфраструктури в Україні, що створює ризик ядерного інциденту. І це вимагає жорсткої міжнародної реакції та дій на випередження.
Ми говорили також про взаємодію в інших сферах. Міністр Шалленберг підтвердив виділення Австрією 2 млн євро на українську ініціативу "Зерно з України", що є надзвичайно важливим.
Крім того, я подякував австрійському колезі за їхню підтримку у питанні оздоровлення українських дітей у різних регіонах Австрії. Ми обговорили і взаємодію у сфері публічної дипломатії, підтримку наших зусиль в інформаційній сфері.
Жодної політики умиротворення. Шлях до миру лежить через демонстрацію сили
Окремо я поінформував про Формулу миру і висловив вдячність за підтримку та активну участь Австрії у цьому процесі. Також ми обговорили План перемоги, який презентував Президент України Володимир Зеленський.
Це був нормальний, предметний обмін думками, характерний для зустрічей такого рівня.
МАГАТЕ ПОСИЛЮВАТИМЕ МІСІЮ НА ОБ’ЄКТАХ ЯДЕРНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ В УКРАЇНІ
- Інша частина вашого візиту до Австрії включала переговори з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі на тлі російських ударів проти української енергосистеми, зокрема обʼєктів атомної енергетики. Розкажіть, будь ласка, про цю зустріч. І взагалі, що МАГАТЕ може та має зробити у контексті російських ударів?
- Під час зустрічі я детально поінформував пана Гроссі про наслідки російських атак на енергетичну систему України, особливо щодо їхнього впливу на об’єкти ядерної енергетики. Росія цілеспрямовано завдає ударів по таких об’єктах, створюючи небезпеку ядерних інцидентів.
МАГАТЕ вже відреагувала на цю ситуацію. Ми отримали запевнення, що місію спостерігачів на об’єктах ядерної енергетики в Україні буде розширено. Ця місія продовжиться і посилюватиметься.
Моя зустріч з Рафаелем Гроссі збіглася у часі із засіданням Ради керуючих МАГАТЕ. А, як ви знаєте, Україна вперше стала членом цієї Ради. Тож ми обговорили також можливі реакції та прийняття документів, які б враховували загрози, створені російськими ударами по об’єктах ядерної енергетики.
- Під час пресконференції з австрійським міністром ви сказали, що Путін демонструє своє бажання продовжувати війну і йде на ескалацію. І тому його потрібно змусити до миру, а не просити про це. Як це зробити?
- Жодної політики умиротворення. Ми вже мали такий досвід в історії, зокрема перед Другою світовою війною. Путін розуміє лише силу. Шлях до миру лежить через демонстрацію сили.
І саме тому ми говоримо про підхід "шлях до миру через силу". Це включає: запрошення України до НАТО; зняття всіх обмежень на використання Україною далекобійної зброї для ураження військових цілей на території Росії; додаткове постачання Україні систем ППО; нарощування наших оборонних спроможностей і власного виробництва озброєнь для зменшення критичної залежності від партнерів; прямі закупівлі озброєнь в українських виробників; формування нових бригад і резервів; невідкладне постачання необхідного озброєння; підтримку української програми виробництва дронів.
Тобто ми маємо чіткий план і конкретні елементи, які, разом із нашими партнерами, дозволять нам зробити цей "шлях до миру через силу" найбільш ефективним.
Василь Короткий, Відень