Російська війна проти України пробудила Європу, але досі не «підняла з ліжка» - Боррель
Повномасштабна агресія РФ проти України, яка є екзистенційною загрозою для Європи, схоже, пробудила європейців, але так і не спонукала багатьох з них «піднятися з ліжка», щоб надати Україні достатню допомогу для боротьби за власний суверенітет.
Як повідомляє Укрінформ, про це сьогодні у власному блозі на сайті Європейської служби зовнішніх дій написав високий представник ЄС Жозеп Боррель, представляючи традиційне щорічне видання збірника статей та промов із європейської безпеки під загальною назвою «Європа у вогняній арці».
«З лютого 2022 року багато хто знову й знову говорили, що російська агресія проти України стала сигналом до пробудження для Європи. Але, як політолог Іван Крастєв вірно зауважив кілька тижнів тому, у дебатах за моєї участі, є різниця між пробудженням, і тим, щоб встати з ліжка й діяти. Здається, багато хто в Європі, безумовно, прокинулися від агресії Володимира Путіна проти України, але все ще не піднялися з ліжка», - сказав Боррель.
Він зауважив, що розвиток геополітичного середовища вимагає від країн ЄС приділити першочергову увагу розвитку власної безпеки й оборони. Події кількох минулих місяців підтвердили – Європа у небезпеці. Просто на порозі Європи множаться конфлікти та кризи, - від України до Близького Сходу, від Південного Кавказу до Африканського Рогу та до регіону Сахель. Продовжує зростати напруга у Південнокитайському морі. І все це відбувається на тлі того, що майбутні зобов’язання США щодо європейської безпеки стають дедалі все більш непевними.
Боррель нагадав: протягом року, що минає, Європа продовжувала фінансову, гуманітарну та військову підтримку України. З початку російської агресії країни ЄС спрямували на досягнення цієї мети 122 мільярди євро, включаючи 45 мільярдів євро військової допомоги. ЄС погодив використання прибутків від заморожених російських активів, щоб гарантувати підтримку України у майбутньому.
«Попри це ми не змогли надати Україні належні ресурси для захисту від постійних повітряних атак на цивільну та енергетичну інфраструктуру країни. Ця зима буде дуже суворою для українців, із масованими перериваннями (поставок) енергії. Ми також не змогли надати належну підтримку Україні, зокрема, у поставках боєприпасів, щоб вона могла запобігти наступу російської армії у Донецькому регіоні. Восени пряме втручання солдатів Північної Кореї на російському боці засвідчило небезпечну ескалацію і являє собою дуже тривожний крок до інтернаціоналізації цього конфлікт», - наголосив високий представник ЄС.
«Ми говорили вже багато разів: російська агресивна війна проти України є екзистенційною загрозою для Європейського Союзу. Якщо Росія Володимира Путіна переможе в Україні, це неминуче поширить її імперіалістичну політику проти інших сусідів, зокрема, в Європі. І ми вже бачили ефект такої агресивної політики в Грузії та у Молдові. Окрім Європи, якщо ми не зможемо допомогти Україні захистити свій суверенітет, весь світовий порядок, що оснований на правилах, який ми намагаємося просувати глобально, буде зруйнований», - додав Боррель.
Як вже повідомлялося, від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ЄС надає Україні суттєву політичну, економічну, фінансову, гуманітарну та військову допомогу. Європейська Рада у жовтні поточного року підтвердила, що така підтримка від країн ЄС для України у її боротьбі за власну свободу й незалежність залишається непохитною.