Війна в Україні підштовхує Європу до гонки з нарощування оборонної бази - Financial Times

Блоги

Європа починає розуміти, що оборонно-промисловий потенціал став настільки ж важливим для дипломатичного впливу, як і військова міць

Рішення адміністрації Байдена дозволити Україні завдавати ударів ATACMS по території росії ілюструє реальність сучасного конфлікту: промисловий потенціал тепер визначає стримування так само сильно, як і політична воля.

Поки Вашингтон створює для України вузьке вікно для застосування американських високоточних ударів до січневого переходу до президентства Трампа, європейські держави спішно відновлюють свою оборонну промислову базу для більш невизначеного майбутнього, йдеться у матеріалі The Financial Times.

Підписана минулого місяця британсько-німецька угода (Trinity House Agreement, – прим. ред.) підкреслює цю тенденцію. Їхнє зобов’язання «швидко розробити зовсім нову розширену зброю глибокого удару» є чимось більшим, ніж військова співпраця. Це визнання того, що серійні зразки мирного часу не можуть відповідати вимогам тривалого конфлікту високої інтенсивності. Коли міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус говорить про те, «що вимагають ці часи», він формулює новий промисловий імператив, який може змінити європейський оборонний сектор.

Час має вирішальне значення. Кожна американська ракета ATACMS, випущена по північнокорейських позиціях в Курську або по російських логістичних вузлах, коштує приблизно 1,3 млн доларів за штуку і є дорогою втратою потенціалу, який неможливо замінити доти, доки виробничі лінії не адаптуються.

У міру того, як США переходять від ATACMS до системи ракет точного удару, виробники повинні підтримувати застарілі системи, одночасно нарощуючи потенціал наступного покоління. Такі обмеження змушують робити важкий вибір між негайним впливом на полі бою та довгостроковими вимогами до стримування.

Тривалі коливання Джо Байдена щодо ударного потенціалу України відображають цю реальність. Зокрема, представники Пентагону зосередили увагу на тому, як десятиліття жорсткої економії на оборону в НАТО створило вразливість для тиску Кремля.

Скептицизм Вашингтона щодо європейської стратегічної автономії був цілком обґрунтований, враховуючи роздробленість оборонних пріоритетів ЄС на тлі зростаючого впливу ультраправих. Однак розгортання Брюсселем безпрецедентної єдиної оборонно-промислової стратегії свідчить про прагнення змін, що зароджується. Європа починає розуміти, що оборонно-промисловий потенціал став настільки ж важливим для дипломатичного впливу, як і військова міць.

Пакт Trinity House відкриває шлях до створення нового заводу з виробництва стволів для артилерійських знарядь у Великій Британії, забезпечуючи 400 робочих місць та обіцяючи економічну вигоду в розмірі близько 500 млн фунтів стерлінгів.

Більш того, він може знизити залежність Британії та Німеччини від американських систем точного удару. Ця промислова перебудова відбулася в той момент, коли канцлер Німеччини Олаф Шольц провів свою першу за майже два роки розмову з путіним. Час – лише за кілька тижнів після укладання оборонної угоди з Великою Британією, показує, як промисловий потенціал є основою для дипломатичної взаємодії.

Європейські лідери все частіше формулюють підтримку України у термінах сталого виробничого потенціалу, а не негайної військової допомоги. На відміну від Вашингтона, який поспішає за політичним календарем, у якому за Дональда Трампа можливі різкі зміни в політиці, європейські держави нарощують промисловий потенціал, здатний пережити політичні зміни.

Франко-британсько-німецьке співробітництво в галузі високоточних ударних засобів – це страховка від можливих змін у стратегічних пріоритетах США. Для виробників оборонної продукції це відкриває нові можливості та потребує невідкладного рішення.

Ефективність ракет Storm Shadow проти важливих цілей у Криму підтвердила цінність потенціалу високоточних ударів. Проте за нинішніх темпів виробництва неможливо підтримувати високу інтенсивність операцій, зберігаючи запаси засобів стримування. Європейські оборонні компанії повинні нарощувати виробничі потужності такими темпами, яких не було з часів Холодної війни.

Промислове зрушення не обмежується тільки ракетами. Пакт Trinity House, в якому особлива увага приділяється безпілотним системам, підводній обороні та інтегрованому повітряному потенціалу, сигналізує про глибшу трансформацію європейського оборонного виробництва.

Обіцянка гендиректора Rheinmetall Арміна Паппергера зміцнити лідерство Великої Британії в галузі оборонних технологій за допомогою німецьких ноу-хау відображає новий підхід. Наступні шість місяців стануть перевіркою того, чи зможе ця промислова мобілізація істотно вплинути на динаміку бойових дій в Україні.

Поки путін і Кім Чен Ин прораховують свої відповіді на розширення ударних можливостей Заходу, вони роблять ставку на промисловий потенціал, а не на військові можливості. Для інвесторів і політиків це означає, що європейська безпека залежатиме від промислової політики так само, як і від військової стратегії.

Поряд з ударами Storm Shadow в Україні, інновації в оборонно-промисловому співробітництві свідчать про те, що європейські держави це розуміють. Питання в тому, чи зможе їхня оборонна промислова база адаптуватися досить швидко, щоб це мало значення.

Авторка:

Кендіс Рондо, професорка університету Аризони

«Інформаційний спротив»