Карло Формоза, Посол Італії в Україні

Інтерв'ю

G7 відстоює концепцію «Мир через силу» від початку агресії

Минулого тижня в Римі зібралися міністри закордонних справ країн «Групи семи». Чимало обговорень очільники дипломатій присвятили підтримці України, про що йдеться відразу після вступу у фінальній заяві. Вони назвали використання «Орєшніка» безрозсудною та ескалаційною поведінкою, застерегли КНДР від підтримки Росії та пообіцяли виділити Києву до кінця року перші кошти з 50 млрд доларів за рахунок прибутків від заморожених активів.

Вічне місто було обрано не випадково: Італія в 2024 році головує в G7. Перед тим, як країна передасть ці повноваження, Укрінформ поспілкувався з послом Італії в Києві Карло Формозою, аби розкрити деталі зустрічі та дізнатися більше про їхню підтримку України. Це перше інтерв’ю дипломата українським ЗМІ.

КИЇВ ПОВИНЕН МАТИ СИЛЬНУ І НАДІЙНУ ПОЗИЦІЮ ДЛЯ ПЕРЕГОВОРІВ

– Міністри країн G7 на зустрічі в Римі засудили ескалацію ядерної риторики з боку Кремля і заявили, що використання Росією балістичної ракети середньої дальності 21 листопада є ще одним свідченням її безрозсудної та ескалаційної поведінки. На вашу думку, чи достатньою реакцію є просто констатація цих фактів, оскільки Росія свідомо ескалює ситуацію?

– Нашою кінцевою метою залишається досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру, здатного відновити повну повагу до фундаментальних принципів міжнародного права, які Росія нахабно порушила. З цією метою ми також продовжимо співпрацю з глобальними партнерами та гравцями – дозвольте мені згадати Китай, Індію та Бразилію – для досягнення якнайширшої міжнародної підтримки ключових принципів і цілей української Формули миру, яка відповідає міжнародному праву.

Після понад 1 000 днів війни підтримка України з боку G7 залишатиметься непохитною, оскільки необхідно, щоб Київ мав сильну і надійну позицію для будь-яких мирних переговорів. Але ми не бачимо жодних ознак відкритості Росії – держави-агресора – до мирного вирішення.

– Президент Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті виступив за те, що ми повинні дотримуватися концепції «Мир через силу», водночас попереджаючи про наслідки поступок Росії. Чи поділяють таку позицію країни G7?

– Я вважаю, що це загалом відображає концепцію, яку країни «Групи семи» відстоюють від початку агресії. Вона полягає в тому, що наша підтримка України стільки, скільки потрібно, спрямована на досягнення умов для справедливого та тривалого миру на основі Статуту ООН і поваги до самої України. Кінцева мета – це щоб Україна мала умови, які дають їй змогу вирішувати, як формувати будь-який майбутній переговорний процес.

МИ СПРИЯТИМЕМО СТВОРЕННЮ БІЛЬШ ДЕЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ ЕНЕРГОСИСТЕМИ В УКРАЇНІ

– Росія знову атакує українську критичну інфраструктуру, намагаючись викликати гуманітарну кризу взимку. На яку допомогу G7 ми можемо розраховувати для підтримки нашої енергетичної мережі?

– Італійське головування в G7 надає найвищий пріоритет відновленню та відбудові України, приділяючи особливу увагу її енергетичному секторові. Своєчасний захист, ремонт і реконструкція енергомережі мають безпосереднє значення для життєдіяльності українського народу, а також для стійкості системи виробництва.

З наближенням зими Італія готова підтримати Україну конкретними кроками. У вересні минулого року в Нью-Йорку віцепрем’єр-міністр Антоніо Таяні разом із держсекретарем США Ентоні Блінкеном очолили зустріч міністрів G7+, аби підвищити обізнаність та прискорити міжнародну підтримку.

На двосторонній основі Італія постійно підтримує нагальні потреби України, і ми готові надавати більше допомоги найближчим часом, зокрема через партнерство B2G та B2B. Дивлячись у майбутнє, ми пишаємося продовженням нашої підтримки і в наступному році як організатори Конференції з відновлення України, яка відбудеться 10-11 липня в Римі. Загалом ми повністю віддані зміцненню енергетичної безпеки України та націлені на сприяння створенню більш децентралізованої, диверсифікованої, стійкої та сталої енергетичної системи, повністю інтегрованої з Європою.

БІЛЬШІСТЬ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ СИЛ В ІТАЛІЇ СХВАЛИЛИ ВСІ ЗАХОДИ З ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ

– Демократичні країни стикаються з популізмом, країни G7 не є винятком. Деякі політики схильні звинувачувати Україну у своїх внутрішніх проблемах і навіть звинувачувати її в російській агресії. Чи вважаєте ви це викликом вашій підтримці України? Як постійно нагадувати людям, хто агресор, а хто жертва?

– Я вважаю, що факти говорять голосніше, ніж слова. Станом на вересень 2024 року Італія прийняла понад 173 тисячі українців, що зробило нас четвертою країною Європи за кількістю ваших співвітчизників. Ми виявили велику солідарність, підтримуємо їх і допомагаємо освоїтися в суспільстві. Вони мають повний доступ до медичної допомоги, освіти та інших базових послуг на рівних із громадянами Італії.

Одним із аспектів майбутньої Конференції з відновлення України під головуванням Італії буде людський капітал і стійкість громадянського суспільства. Ми підтримуємо Київ загальною двосторонньою допомогою, що перевищує чотири мільярди євро, а наш внесок у пакети фінансової допомоги виражається двозначними цифрами. Переважна більшість парламентських сил наразі схвалили всі заходи з підтримки України, в тому числі дозволили постійний потік оборонної допомоги. Я можу навести інші приклади, але чітко видно, на чиєму боці Італія.

– Дзвінок канцлера Німеччини Олафа Шольца Володимиру Путіну, який, як повідомлялося, був підготовлений у тісній координації з країнами G7, в Україні сприйняли досить критично. Це було розцінено як послаблення ізоляції лідера Кремля. Чи означає це, що країни G7 змінюють свій стратегічний підхід до Росії від ізоляції до пошуку діалогу?

– Кожна країна і кожен лідер вільні самі робити вибір, але ми вважаємо, що будь-який крок без попередньої координації приречений на неефективність. Пріоритет для Італії – це продовжувати діяти разом, щоб забезпечити проведення широкої мирної конференції з усіма сторонами та відповідними учасниками за столом з метою знайти спільне, стійке, справедливе і довготривале рішення.

НА КОНФЕРЕНЦІЇ В РИМІ ОСОБЛИВА УВАГА ПРИДІЛЯТІМЕТЬСЯ ЕНЕРГЕТИЦІ, ІНФРАСТРУКТУРІ, ОБОРОННІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА АГРОБІЗНЕСУ

– Цього року Посольство Італії в Києві відповідало за координацію Групи послів G7 з підтримки України в її діяльності на користь Уряду та народу України на шляху українських внутрішніх реформ, з особливим акцентом на зміцненні верховенства права, боротьбі з корупцією, судовій реформі, децентралізації, сприянні демократії та переході до зеленої економіки. Який баланс діяльності 2024 року?

– Зараз Україна є кандидатом на вступ до ЄС. Переговори відкриті та тривають з червня. Це історична віха для України.

Група, яку я мав честь очолювати, спільно працювала з усіма українськими органами влади та відомствами, а також партнерами й фінансовими установами, залученими до реалізації програми реформ, для досягнення цієї мети. Тепер нам потрібно продовжувати курс, у тому числі долаючи опір змінам, зосереджуючись на зміцненні верховенства права і прозорості, викоріненні корупції та ефективності державного управління. Група послів G7 з підтримки продовжить відігравати свою важливу роль у цьому процесі, фокусуючись на важливих реформах на європейському шляху України, стійкості та відбудові, щоб сприяти її прагненням до благополучного майбутнього.

Італія також продовжить свої зобов’язання в цій сфері протягом наступного року в рамках Конференції з відновлення України в Римі, яка, зокрема, матиме особливий акцент на підтримці зусиль країни в узгодженні з acquis ЄС (правова система ЄС – ред.).

– Чим порядок денний Конференції з відновлення в Римі відрізнятиметься від аналогічних заходів, які проводилися у Лугано, Лондоні, Берліні?

– Приймаючи Конференцію з відновлення України у 2025 році, Італія має намір сприяти інклюзивному та орієнтованому на результат підходу. У продовження Берліну порядок денний стосуватиметься чотирьох ключових треків: залучення приватного сектору, регіонального виміру, процесу реформ для членства в ЄС та розвитку людського капіталу. Кожному із цих напрямів будуть присвячені підготовчі заходи, а подія стосовно людського капіталу відбудеться в Києві.

Італія прагне визначити конкретні результати для кожної сфери в тісній співпраці з Україною, яка буде співголовувати на заході, та за підтримки інших міжнародних донорів. Особливу увагу буде приділено наскрізним темам і стратегічним секторам для відбудови, таким як енергетика, інфраструктура, оборонна промисловість та агробізнес.

Крім того, під час конференції відбудеться засідання керівного комітету Платформи донорів, яке сприятиме більшій інтеграції між Платформою та Консультативною радою з питань бізнесу, що тим самим посилить роль приватного сектору у відбудові України. У зв’язку з цим, після двосторонньої конференції з реконструкції у квітні 2023 року та бізнес-форуму 20 листопада, ми також очікуємо, що Конференція з відновлення приведе до конкретного підписання цінних контрактів між компаніями наших країн, таким чином підвищуючи роль, яку може відігравати італійське виробництво в підтримці благополучного майбутнього України.

Іван Косякін, Київ

Фото надані Посольством Італії в Україні