CERN припиняє співпрацю з Росією та Білоруссю

У суботу, 30 листопада, припиняє дію угода про співпрацю Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) з Росією та Білоруссю.

Про це повідомляє Swissinfo, передає Укрінформ.

Зазначається, що припинення співпраці є реакцією на російське повномасштабне вторгнення в Україну.

Рішення країн-учасниць організації стосуватиметься передусім співпраці з російськими науковими інститутами. При цьому відносини з російськими вченими, які працюють за іншими угодами із CERN, будуть продовжені.

На сьогодні з російськими НДІ пов'язані близько 350 учених, які співпрацювали з CERN, проте більшість із них навіть не проживала в Женеві.

У CERN зауважили, що відсутність вчених із Росії буде «відчутною», проте організація зможе компенсувати цю втрату. Росія ніколи не була країною-учасницею, маючи лише особливий статус держави-спостерігача, не робила внеску до річного бюджету CERN і не мала права голосу. Кількість учених із Білорусі також була невеликою.

CERN є найбільшим у світі центром фундаментальних досліджень у галузі фізики елементарних частинок. Він розташований неподалік Женеви, частково на території Швейцарії, частково Франції. Дослідження структури матерії проводяться тут із використанням Великого адронного колайдера. CERN також є місцем народження інтернету (World Wide Web).

Загалом організація має близько 3 тисяч співробітників. Участь в експериментах на базі CERN беруть близько 17 тисяч запрошених учених зі 110 країн, проте більшість із них працює у лабораторіях інших інститутів та в інших країнах.

Читайте також: Грінпіс розкритикував бездіяльність МАГАТЕ щодо захисту атомних станцій України від російських атак

Як повідомляв Укрінформ, у 2022 році Рада Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) вирішила повністю припинити будь-яку співпрацю з Росією та Білоруссю через повномасштабне вторгнення РФ до України.

У грудні 2023 року 24 країни-учасниці CERN ухвалили рішення про припинення співпраці з російськими науковими інститутами.