Кошта: Євросоюз має «перебалансувати» розподіл видатків на власну безпеку та оборону

Ексклюзив

Європейський Союз має бути більш автономним у сфері безпеки та оборони з огляду на загрози на континенті та зміну влади в США.

Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив новий президент Європейської ради Антоніу Кошта, який прибув до Києва з неанонсованим візитом 1 грудня, щойно розпочавши виконання обов’язків.

«Нам потрібно розвивати європейський стовп НАТО. Я вважаю, це стало б хорошим внеском у створення більш збалансованих відносин на трансатлантичному рівні», - вважає Кошта.

Голова Європейської ради зазначив, що Сполучені Штати мають геополітичні пріоритети й поза межами Європи, отже ЄС повинен «перебалансувати» розподіл витрат на власну безпеку та оборону.

«На початку лютого ми організуємо день мозкового штурму за участю лідерів Євросоюзу», - поділився своїми планами Кошта.

Очільник Європейської ради додав, що вважає за доцільне запросити принаймні на частину цієї зустрічі генерального секретаря НАТО Марка Рютте і окремо – прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера, «щоб обидва долучилися до наших роздумів».

Читайте також: Міністр оборони Польщі про війська НАТО в Україні: немає дискусії на цю тему

Як повідомлялося, генеральний секретар НАТО Марк Рютте очікує, що після вступу на посаду президента США Дональд Трамп підштовхуватиме союзників по Альянсу до збільшення оборонних витрат.

Попередник Кошти на посаді глави Європейської ради Шарль Мішель наприкінці листопада 2023-го заявив, що загальні витрати на оборону у всіх країнах-членах ЄС за рік становили близько 270 млрд євро. 

Мішель зауважив, що поки оборонні компанії ЄС будуть структуровані відповідно до національних правил країн-членів, вони задовольнятимуть попит переважно національних урядів, але в такому випадку обсяг виробництва не буде відповідати геополітичним реаліям, перед якими постає Європейський Союз. Тож у цьому сенсі потрібно досягати більшої координації та ширшого підходу, підкреслив він.

Ще одним критично важливим фактором у зміцненні європейської безпеки є, за його словами, позбавлення залежності ЄС від третіх країн, зокрема від Китаю, у сфері критичної сировини, що також потребує скоординованих зусиль країн-членів.

До Києва 1 грудня з неоголошеним візитом прибули президент Європейської ради Антоніу Кошта, висока представниця ЄС Кая Каллас та єврокомісарка з розширення Марта Кос. Свій візит вони здійснили у перший день виконання мандату на цих посадах.