Підтримка України є стратегічною для Євросоюзу - фон дер Ляєн
Продовження та посилення підтримки України в той час, як Путін докладає всіх зусиль, щоб зломити спротив українців, є не лише моральним, але й стратегічним імперативом для ЄС, оскільки весь світ спостерігає за діями Європи у цьому контексті, як її друзі, так і недруги.
Про це сьогодні у Страсбурзі під час виступу на пленарному засіданні Європейського парламенту в рамках підготовки до Європейської ради 19-20 грудня 20224 року, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Його (Путіна – ред.) стратегія є очевидною. Він намагається отримати переваги на землі та тероризувати народ України. Тож посилення України просто зараз є не лише нашим моральним імперативом. Це також стратегічний імператив. Світ спостерігає. Наші друзі, і навіть більше - наші недруги, будуть уважно спостерігати, як ми можемо продовжувати нашу підтримку для України. І ця підтримка має бути твердою», - наголосила Урсула фон дер Ляєн.
Вона зауважила, що події в Сирії та падіння режиму Асада засвідчили – Росія має ліміти у проєкції своєї сили. Після трьох років повномасштабної війни Росія не змогла зломити український спротив. Наразі Путін намагається це зробити сильніше ніж будь-коли, з використанням нової зброї, з новими військами з Північної Кореї та з новими атаками проти енергетичної інфраструктури.
Керівниця Єврокомісії зауважила, що найбільшим викликом, який постає перед Україною, є підтримка дієздатності енергетичної системи, яка піддається цілеспрямованим російським атакам. Вона нагадала, що ЄС вже надав Україні тисячі генераторів, трансформаторів, компонентів для відновлення електричних мереж, мільйони LED ламп. Але, за словами Урсули фон дер Ляєн, ЄС має зробити більше, адже в Україні все ще існує велика нестача енергетичних спроможностей.
«Завтра в ході Європейської ради я буду просити лідерів зробити більше для ремонту та подальшого оновлення мереж, зробити більше для децентралізації електрогенерації. У ці найтемніші дні року ми маємо тримати світло увімкненим і підтримувати надію живою», - сказала президентка Єврокомісії.
Вона зауважила, що й після цієї зими ЄС буде підтримувати основи економічної та фінансової стабільності України. За оцінкою МВФ, нестача у фінансуванні України оцінюється у 42 мільярди доларів США на 2025 рік. ЄС разом із партнерами по G7 та міжнародними фінансовими інституціями допомагає закривати цей розрив.
ЄС наступного року виділяє 13 мільярдів євро для України в рамках Українського фонду. Крім цього, вже у січні ЄС розпочне перерахування своєї частини кредиту, погодженого на рівні G7, за рахунок надходжень від заморожених російських активів, що складе більше 18 мільярдів євро у 2025 році.
Урсула фон дер Ляєн зазначила, що ця допомога надасть Україні економічну та фінансову стабільність до завершення 2025 року та вивільніть для країни певний фіскальний простір для закупівлі військового обладнання.
«Іншими словами, стратегія Путіна скинути Київ у фінансову безодню повністю провалилася», - зауважила вона.
«Це вирішальний момент, щоб дотримуватися курсу, і неважливо, що відбудеться далі. Нам необхідно дотримуватися ключових принципів, яким ми слідували упродовж всієї цієї війни. Перше, Україна має вистояти як незалежна країна та мати право обирати власну долю. Друге. Це справа України – вирішувати питання щодо її власних територій. Третє, ми завжди маємо пам’ятати: коли ми говоримо про безпеку України, то ми говоримо про безпеку Європи. Нам потрібен справедливий і тривалий мир для України та для всієї Європи», - додала Урсула фон дер Ляєн.
Як повідомлялося, 19-20 грудня у Брюсселі відбудеться зустріч глав держав та урядів ЄС у форматі Європейської ради. Серед головних тем цієї зустрічі будуть ситуація в Україні та розвиток подій в Сирії.