Свенья Шульце, міністерка економічного співробітництва та розвитку ФРН
Україна може стати сильним торговим партнером для Німеччини
Очільниця Міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН належить до тих членів німецького уряду, які відвідували Україну після початку повномасштабного російського вторгнення найчастіше: вона тричі побувала у Києві (27 травня 2022 року, 9 травня і 12 грудня 2024 року), а також в Одесі (19 січня 2023 року).
І щоразу Шульце приїжджала не з пустими руками. Так сталося й минулого тижня, коли пані міністр привезла вражаючий пакет підтримки, який допоможе багатьом українцям з меншими проблемами пройти третю воєнну зиму.
За результатами візиту Свенья Шульце дала інтерв’ю Укрінформу.
ПІДТРИМКА УКРАЇНИ Є «ВАЖЛИВИМ СТОВПОМ» МОГО МІНІСТЕРСТВА
- Пані Шульц, нещодавно ви відвідали Київ, це була не перша ваша поїздка в Україну після початку повномасштабного вторгнення. Чи можете ви порівняти свої почуття, враження від попередніх візитів і цього? Ви помітили якісь зміни в настроях?
- Я вже вчетверте відвідала вашу країну після повномасштабного нападу на неї Росії. Тому що підтримка України є важливим «стовпом» мого міністерства.
Під час розмов я відчула, як ця війна «з’їдає» людей і наскільки вона їх обтяжує в довгостроковій перспективі.
Було вже досить холодно, і ніхто не може витримати таких температур у неопалюваній квартирі без електрики. Тому так важливо покращити ситуацію. Я побачила на місці: допомога Німеччини надходить, і вона терміново потрібна. Зараз це життєво важливо для виживання людей.
Це мене дуже підбадьорило.
- Наступного дня після вашого візиту Росія завдала масованого повітряного удару по енергетичній інфраструктурі України. Що ви відчули, коли почули про це?
- Я побувала на підстанції, і війна відчувалася зовсім близько. Саме такі об’єкти в країні трохи пізніше (через кілька годин) стали об’єктом великої атаки.
Я спілкувалася з працівниками «Укренерго», які ремонтують підстанції, а також з жінкою-вогнеборкою, яка виїжджає на місця пожеж. Скільки в них мужності та волі, щоб продовжувати відбудову! І як, напевно, бояться їхні родини. Це мене глибоко зворушує.
За цілеспрямованими атаками на енерго- та теплопостачання криється віроломний намір Росії примусити населення мерзнути у темряві й тим самим виснажувати та виганяти з домівок, робити їх біженцями. Росія не повинна досягти успіху в цьому!
ЗИМОВИЙ ПАКЕТ НА 90 МЛН ЄВРО – ТЕПЛО ТА ЕЛЕКТРИКА ДЛЯ 2,6 МІЛЬЙОНА УКРАЇНЦІВ
- Під час візиту було оголошено, що Федеральний уряд виділить додаткові кошти на придбання мобільних систем теплопостачання для громад. Про які приблизно обсяги допомоги ми говоримо?
- Я поїхала до Києва, щоб передати наш зимовий пакет на 90 млн євро. Це дуже конкретні заходи: 80 мобільних ТЕЦ, понад 20 мобільних котелень, трансформатори та гібридні генератори, а також підйомні платформи для ремонту центральних ліній електропередач.
З цим обладнанням близько 2,6 млн українців отримають тепло та електроенергію протягом цієї третьої воєнної зими. Комбіновані теплоелектростанції мають розмір контейнера, і їх можна швидко та гнучко переміщувати туди, де енергія та тепло потрібні найбільше.
- Нагадайте, будь ласка, скільки Німеччина загалом виділила коштів і ресурсів на українську енергетику з 24 лютого 2022 року, скільки з цього – ваше відомство?
- Загалом Федеральний уряд виділив понад 37 млрд євро на військову та цивільну підтримку України. Це робить Німеччину другим найбільшим прихильником України у світі та найбільшим у Європі.
Моє міністерство розвитку та економічного співробітництва долучилося до цього ініціативами на загальну суму 1,7 млрд євро. Кошти спрямовані на забезпечення дахом над головою внутрішньо переміщених осіб та протезування постраждалих. Кошти також допомагають забезпечити доступність електроенергії й тепла, те, щоби компанії в Україні могли продовжувати виробництво та готувати кваліфікованих працівників.
І ЗА НОВОГО УРЯДУ НІМЕЧЧИНИ ДОПОМОГА УКРАЇНІ НЕ ПРИПИНИТЬСЯ
- Пів року тому Федеральний уряд організував у Берліні велику конференцію з відновлення України. Як далі розвиваються проєкти, започатковані тоді?
- Ми започаткували важливі ініціативи на Конференції з відбудови України.
Малий і середній бізнес також є основою економіки в Україні. Для нього, як і в Німеччині, бракує кваліфікованих працівників. Ми підтримуємо Україну в підготовці кваліфікованих кадрів – наприклад, електриків та інженерів, лікарів та психологів. Для цього потрібна підготовка та перепідготовка.
Ми окремо зосереджуємося при цьому на жінках. На даний момент вони є тими, хто підтримує повсякденне життя своїх сімей, а також працює на підприємствах і в лікарнях. Я обговорювала це у Києві з першою віцепрем’єр-міністеркою - міністеркою економіки України Юлією Свириденко.
- Ви також взяли участь у 7-му Німецько-українському економічному форумі, який відбувся в Берліні напередодні вашого візиту, 11 грудня. Що ви винесли з цього форуму?
- Україна має великий економічний потенціал. Водночас німецька економіка має дуже великий інтерес.
Німеччина, крім оборонної продукції, експортує в Україну переважно техніку, хімічну продукцію та автомобілі. В Україні працює близько 2 тисяч німецьких компаній, у тому числі у сфері відновлюваних джерел енергії. Міністерство розвитку та економічного співробітництва підтримує компанії з їх інвестиціями – наприклад, через кредити.
Як економічно стабільна країна та майбутній член ЄС, Україна може стати економічним двигуном і сильним торговим партнером для Німеччини.
- Через кілька місяців у Німеччині буде новий уряд. Чи варто українцям боятися, що допомогу Україні скоротять?
- Серед усіх центристських партій Німеччини існує широкий консенсус щодо підтримки України. Бо Україна захищає не лише свою державу, а й безпеку в Європі.
Я дуже впевнена, що Німеччина продовжуватиме надавати сильну підтримку Україні.
Ольга Танасійчук, Берлін
Фото: Укрінформ