Дії Росії можуть призвести до зменшення порогу застосування зброї масового ураження - експерт
Ядерні погрози російського диктатора Володимира Путіна спрямовані на залякування України та Заходу і є лише словесною риторикою.
Водночас агресивні дії РФ - застосування «Орєшніка», перекидання ядерної зброї до Білорусі, масове використання хімічної зброї тощо - можуть призвести до зменшення порогу застосування зброї масового ураження (ЗМУ) будь-де у світі. Таку думку в інтерв’ю Укрінформу висловив директор Міжнародного центру з хімічного захисту та безпеки (ICCSS) у Варшаві Кшиштоф Патурей.
«Ці слова (ядерні погрози Путіна – ред.) спрямовані на залякування Заходу. Насправді вони не мають нічого спільного із реальністю», - підкреслив експерт.
Він звернув увагу, що росіяни грають цією картою від осені 2022 року, коли українська армія здійснювала успішний контрнаступ. Тоді американці оцінювали шанси на застосування росіянами ядерної зброї як 50/50 і почали передавати Україні велику кількість дозиметрів, розгортати шпиталі тощо. Він наголосив, що тоді було побоювання: Росія може використати тактичну ядерну зброю.
«Але тоді сталося справжнє диво: міжнародна спільнота однозначно підкреслила, що не можна використовувати ядерну зброю. Тоді було прийнято спеціальну заяву з цього приводу групи G20, під якою підписалися, зокрема, Китай та Індія. Тоді Путін отримав лекцію від світу, що не можна гратися ядерною зброєю», - наголосив експерт.
Патурей зауважив, що зараз Росія знову повернулася до залякування ядерною зброєю і змінила свою ядерну доктрину, погрожуючи застосувати її навіть проти неядерної країни (України - ред.).
«Але я вважаю ці погрози лише словесною риторикою», - сказав директор ICCSS.
Він підкреслив, що потенційні наслідки безпосереднього застосування ядерної зброї були би немислимими у багатьох сенсах: величезна кількість жертв, економічний колапс у світі.
«Та країна, яка застосує ядерну зброю, перестане бути цивілізованою, вона опиниться на повному маргінесі політичного, економічного та будь-якого іншого життя на планеті», - підкреслив Патурей.
На думку експерта, Росії зараз складно було би знайти привід для ядерного удару по Україні навіть з урахуванням зміненої ядерної доктрини.
«Росія веде війну проти іншої країни, але їй самій не загрожує знищення», - пояснив директор ICCSS.
Водночас експерт переконаний, що агресивні дії РФ, пов’язані, зокрема, із розміщенням у Білорусі ядерної зброї, використанням «Орєшніка», активним застосуванням Москвою хімічної зброї і відсутність належної реакції на це з боку міжнародної спільноти, може призвести до того, що «поріг застосування у різних формах зброї масового знищення знижуватиметься».
«Проте це не стосується лише російсько-української війни, адже на це дивиться весь світ, дивляться інші неприхильні до Заходу країни, терористичні організації. Це може відбуватися будь-де на різних рівнях, і це є найбільшою проблемою. Якщо поріг застосування ядерної зброї знизиться, то «брудна бомба» може з’явитися в різних конфліктах. Так само будь-де може з’явитися біологічна чи хімічна зброя», - констатував Патурей.
Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський заявив, що реакція світу на погрози російського диктатора Володимира Путіна застосувати ядерну зброю дуже слабка.