Судова справа Магомеда Гаджиєва: «Бельгійські адвокати», нові статті ККУ та спецпроцедура розгляду, як у засуджених 64 депутатів Держдуми
Російський олігарх, підозрюваний у злочинах проти України, через невідомих осіб намагається затягнути справу, але суд та прокуратура – проти такого сценарію
В Печерському суді Києва відбулося чергове судове засідання у справі російського мільярдера, екс-депутата Державної Думи РФ від путінської «Единой России» Магомеда Гаджиєва.
Нагадаємо, Гаджиєву було повідомлено про підозру за частиною 1 статті 110 Кримінального Кодексу (посягання на територіальну цілісність та недоторканість України).
«Про оголошення йому підозри було здійснено публікації в засобах масової інформації. Також було здійснено публікацію судових повісток. На час досудового розслідування Гаджиєв та його захисники не з’явилися і не повідомили про бажання брати участь у справі», – нагадав прокурор Київської обласної прокуратури, яка представляє в суді державне обвинувачення.
Державний адвокат російського політика-олігарха Володимир Стогов (який включався в процес по відео-зв’язку) повідомив суду, що ніколи не мав особистих контактів з підсудним Магометом Гаджиєвим та не знає, де той знаходиться. Натомість, нещодавно контактував з невідомими особами, які представилися «адвокатами» росіянина, які хочуть «увійти» у судову справу.
«Разом з тим є заява начебто самого Гаджиєва про те, що він відмовляється від мене, як від захисника, і довіряє іншим бельгійським адвокатам здійснювати його захист», – повідомив Володимир Стогов.
На це головуюча суддя Анна Гридасова поінформувала присутніх, що в Печерському суді справді є клопотання від невідомих «консультантів» Магомеда Гаджиєва, яке надійшло до суду по електронній пошті. Водночас згідно з чинним Законом України про адвокатуру вказані невідомі особи не можуть бути адвокатами підсудного, оскільки не мають статусу адвоката в Україні та не уклали відповідної угоди з українськими адвокатами, які такий статус мають.
Суд дотримується позиції, що може продовжити судове засідання в тих питаннях, які передбачені нормами чинного КПК та не може зараз відсторонити державного адвоката, бо інших захисників по факту в Гаджиєва – немає.
Під час судового слухання державний адвокат погодився, що судовий процес у справі Магомеда Гаджиєва в Печерському суді має і надалі відбуватися у відкритому режимі. Аналогічної позиції дотримуються і прокурори.
Чергові судові засідання у справі російського олігарха відбудуться 13 та 21 січня 2024 року, що, очевидно, свідчить про рішучість українського суду та прокуратури не піддаватися на спроби росіянина штучно затягнути розгляд справи.
21 січня Печерський суд визначить подальший графік судових засідань, з судовою перспективою на 2-3 дати вперед, – повідомила головуюча суддя.
Нагадаємо, що 19 грудня цього року за тією ж самою статтею Кримінального Кодексу український суд виніс вирок 64-м депутатам Державної Думи РФ. Їх засудили кожного – до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Про це повідомив Офіс генерального прокурора України.
Як повідомляв Укрінформ, за підтримки публічного обвинувачення Чернівецькою обласною прокуратурою 64 депутати Державної Думи РФ були визнані винними у посяганні на територіальну цілісність та недоторканість України за частиною 3 статті 110 Кримінального кодексу України.
Чернівецькі прокурори довели в суді, що дії 64-х російських депутатів були спрямовані на зміну територіальних меж України, порушили Конституцію Української держави і призвели до жертв українців та тяжких наслідків для країни.
У лютому 2022 року 64 засуджені депутати Держдуми підтримали постанову із зверненням до президента РФ з проханням розглянути питання про визнання так званих «ДНР/ЛНР», а також ратифікацію угоди про співпрацю між країною-агресором та недореспубліками. Це стало приводом для повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну.
64 депутатів Держдуми, як і Гаджиєва, чернівецький суд засудив за процедурою спеціального судового розгляду.
Колишній «колега» засуджених російських депутатів Магомед Гаджиєв відомий тим, що 2014-го, як депутат Держдуми Росії від «Единой России», проголосував за закон РФ "Про ратифікацію договору між РФ та Республікою Крим про прийняття до складу Російської Федерації Республіки Крим та утворення у складі РФ нових суб'єктів" (фактичну анексію українського півострова).
Окрім того російський депутат-мільярдер, уродженець Махачкали, у 2014-2022 роках підтримував діяльність терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" та їхніх незаконних збройних формувань в Україні, за що має "нагороди" від ватажків цих організацій.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Гаджиєв особисто фінансував підрозділи збройних сил РФ, складені із етнічних дагестанців, за що має публічні "подяки" від командирів російських окупаційних підрозділів.
За інформацією джерел в правоохоронних органах, нині там готуються висунути Магомеду Гаджиєву нові обвинувачення за новими статтями Кримінального Кодексу. Зокрема, за фінансування російського терору в Україні.
Єгор Чечеринда, журналіст, військовослужбовець, офіцер ЗСУ