В Австрії зірвалися трипартійні коаліційні переговори

Ліберальна партія NEOS виходить з переговорів з консервативною Австрійською народною партією (ÖVP) та Соціал-демократичною партією Австрії (SPÖ) щодо створення урядової коаліції.

Як передає власний кореспондент Укрінформу, про вихід з коаліційних переговорів заявила у п’ятницю на терміново скликаній пресконференції лідерка лібералів Беате Майнл-Райзінгер.

"Сьогодні вранці я поінформувала спочатку Карла Негаммера (голову ÖVP – ред.), а потім Андреаса Баблера (голову SPÖ - ред.), а також федерального президента, що ми, NEOS, не будемо далі продовжувати переговори про можливу трипартійну коаліцію разом з "чорно-червоними" (партійні кольори ÖVP та SPÖ відповідно – ред.) у якості майбутнього партнера уряду", - сказала вона.

Поруч із цим, Майнл-Райзінгер заявила, що NEOS не відмовляється від відповідальності за Австрію та не говорить "ні" реформам і що партія залишає свої пропозиції на столі і готова підтримати у парламенті запропоновані реформи передусім в освітній сфері.

За її словами, NEOS виступала на коаліційних переговорах за те, "щоб урядова програма від самого початку базувалася на цілях і маяках у ряді важливих сфер, а не щоб було 300 сторінок прози". Втім, належної готовності до реформ з боку партнерів по переговорах не було. А в останні дні "не було досягнуто жодного суттєвого прогресу, а навпаки спостерігався набагато більший регрес".

При цьому очільниця ліберальної партії у своїй промові висловила подяку чинному канцлеру, голові ÖVP Карлу Негаммеру за спільний шлях на переговорах та готовність "дивитися вперед", однак не сказала такого щодо лідера соціал-демократів Андреаса Баблера.

Після оголошення NEOS про вихід з трипартійних коаліційних переговорів в Австрійській народній партії поклали відповідальність за зрив переговорів на Соціал-демократичну партію. "Хоча деякі частини соціал-демократів діяли конструктивно, останніми днями перевагу взяли ретроградні сили в SPÖ, що призвело до того, що NEOS вийшла з переговорів", – заявив генсек ÖVP Крістіан Штокер.

Читайте також: В Австрії позбавили депутатського імунітету лідера проросійської Партії свободи

Як повідомляв Укрінформ, раніше у жовтні федеральний президент Австрії Александр ван дер Беллен доручив канцлеру і голові Австрійської народної партії (ÖVP) Карлу Негаммеру сформувати коаліційний уряд, попри перемогу на виборах ультраправої Австрійської партії свободи (FPÖ). Це відбулося після того, як ця проросійська партія не змогла знайти партнера для коаліційного уряду.

У середині листопада консервативна Австрійська народна партія (ÖVP), Соціал-демократична партія Австрії (SPÖ) та ліберальна NEOS розпочали офіційні переговори щодо створення урядової коаліції.

Президент України Володимир Зеленський 30 березня 2023 року виступав з онлайн-промовою перед Національною радою Австрії. Ультраправа та проросійська Партія свободи (FPÖ) виступила проти промови глави Української держави, оскільки його виступ як "представника воюючої сторони" в парламенті Австрії нібито є порушенням нейтрального статусу країни. Крім того, неофіційний бойкот виступу Президента України влаштували і в Соціал-демократичній партії – половина з її депутатів у Національній раді, включаючи тодішню лідерку Памелу Ренді-Вагнер, були відсутні під час виступу Зеленського.