Шольц блокує виділення додаткових коштів на військову допомогу Україні - Spiegel

У федеральному уряді Німеччини виникла суперечка через блокування канцлером Олафом Шольцом нового пакета допомоги для України на мільярди євро.

Про це повідомляє видання Spiegel, передає Укрінформ.

Згідно з інформацією журналу, міністри закордонних справ Анналена Бербок і оборони Борис Пісторіус хочуть знайти можливість надати додаткову військову допомогу Києву, натомість канцлер Шольц не вважає, що це потрібно.

«Міністр оборони Борис Пісторіус хоче мобілізувати додатковий бюджет у розмірі близько 3 мільярдів євро для терміново необхідних додаткових поставок зброї в Україну до федеральних виборів 23 лютого. Але відомство Олафа Шольца гальмує плани додаткової військової допомоги», - йдеться у матеріалі.

У статті зазначається, що тижнями за лаштунками точилася боротьба навколо цього проєкту. МЗС і МО вже почали формувати новий пакет допомоги Україні після того, як правляча коаліція розвалилася в листопаді 2024 року. Військові експерти штабу Міноборони України передали перелік терміново необхідних систем озброєння, включаючи 3 додаткові зенітні батареї Iris-Т з боєприпасами, додаткові керовані ракети Patriot, 10 колісних гаубиць та додаткові артилерійські боєприпаси тощо.

Ідея обох міністерств полягала в тому, щоб федеральний уряд перед новими виборами попросив бюджетний комітет Бундестагу про так звані позапланові витрати зі статті 60 бюджету. Уряд Німеччини вже використовував цей важіль у минулому для мобілізації додаткової допомоги Україні. З точки зору Бербок і Пісторіуса, це було б важливим сигналом для України про те, що допомога Німеччини в озброєннях не припиниться.

Обґрунтовуючи прохання про позабюджетні витрати, два міністерства стверджують, що нагальні потреби України не були передбачені в попередньому плануванні. Водночас значне прискорення російського просування на фронті та втрата важливих українських оборонних позицій значно погіршили військову ситуацію в Україні за останні місяці. Крім того, після перемоги Дональда Трампа на виборах незрозумілою є подальша доля американської допомоги Україні.

Читайте також: У Німеччині спростували плани Шольца зустрітися з Путіним у Москві

Однак, пише видання, наприкінці року плани зайшли в глухий кут. Відомство канцлера неофіційно дало сигнал обом міністерствам, що не підтримує ідею додаткового бюджету.

«Вето» виправдовують тим, що не нинішня влада не хоче поставити майбутній федеральний уряд перед фактом.

«Крім того, офіс Шольца не бачить необхідності в термінових діях. Зазначається, що на цей рік Україна ще має у своєму розпорядженні достатньо коштів з Німеччини», - йдеться у статті.

Як повідомлялось, проєкт бюджету на 2025 рік передбачає близько 4 млрд євро на військову допомогу Україні, що майже вдвічі менше, ніж було закладено на 2024 рік. У Берліні роблять основну ставку на кредит у розмірі 50 мільярдів доларів, схвалений для України країнами G7, який фінансується за рахунок надходжень від заморожених російських державних активів.

Нагадаємо, позачергові вибори пройдуть у Німеччині 23 лютого.