У Гельсінкі проходить зустріч країн-членів НАТО щодо безпеки у Балтійському морі
У Гельсінкі у вівторок проходить зустріч лідерів Фінляндії, Естонії, Польщі, Німеччини, Данії, Швеції та генсека НАТО, на якій обговорять, як краще захистити підводну інфраструктуру Балтійського моря від диверсій.
Про це повідомляє Yle, передає Укрінформ.
Зустріч була викликана обривом підводних кабелів на Різдво та іншими підозрілими пошкодженнями кабелів протягом року.
Президент Фінляндії Александр Стубб та прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхаль приймуть зібрання у Президентському палаці. У зустрічі також візьмуть участь генеральний секретар НАТО Марк Рютте, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен, прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон і віцепрезидентка Європейської комісії Хенна Вірккунен.
Матті Песу, старший науковий співробітник Фінського інституту закордонних справ, вважає, що високий рівень участі у саміті показує Фінляндії та Естонії, що союзники зацікавлені в безпеці регіону. Він додав, що цей саміт є сигналом для Росії, що безпека і захист регіону Балтійського моря є пріоритетом на порядку денному НАТО і ЄС.
Песу наголосив, що запобігти таким диверсіям у «сірій зоні», міжнародних водах, дуже не просто та необхідно зрозуміти, чи існують якісь правові засоби для запобігання таким потенційним діям.
Директорка Естонського міжнародного центру оборонних досліджень Крісті Райк вважає, що Росія не очікувала, що НАТО відіграватиме сильну роль у реагуванні на гібридні заходи, що застосовує РФ.
Однак, за її словами, незважаючи на активізацію НАТО, не зрозуміло, чи буде достатньо вже вжитих заходів.
Однією з можливих відповідей є посилення санкцій проти тіньового флоту, в чому ЄС відіграє ключову роль.
Зовнішньополітичне керівництво Фінляндії не звинувачувало Росію у пошкодженні кабелю, але президент Стубб заявив, що три подібні інциденти за рік не можуть бути "випадковістю або збігом обставин".
Як повідомляв Укрінформ, кабель між Фінляндією та Естонією разом з чотирма телекомунікаційними лініями був пошкоджений 25 грудня. Наступного дня фінська влада піднялася на борт танкера, який перевозив російську нафту, підозрюючи його в тому, що він спричинив пошкодження, тягнучи свій якір по морському дну.
8 січня агентство транспортної безпеки Фінляндії Traficom не дозволило судну Eagle S, яке підозрюють у пошкодженні кабелю Estlink 2, продовжувати світ маршрут.
У грудні минулого року постійні представники країн НАТО, які зустрілися в Брюсселі, погодили заходи із посилення присутності Альянсу в Балтійському морі та із захисту критичної підводної інфраструктури, після інциденту із пошкодженням підводних кабелів.
Фото ілюстративне