
Єврокомісія не бере участі у політичних дискусіях щодо відновлення «Північного потоку - 2»
«Північний потік - 2» ніколи не постачав газ до ЄС, тож і зараз Єврокомісія жодним чином не залучена до політичних дискусій навколо його подальшої долі, але стежитиме за тим, щоб за будь-якого розвитку цей проєкт не порушував чинне законодавство ЄС у газовій сфері.
Про це сьогодні в Брюсселі під час брифінгу для преси заявила речниця Європейської комісії Анна-Кайса Ітконен, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Саме так речниця відповіла на запитання преси, чи веде Європейська комісія діалог із владою Німеччини щодо поновлення діяльності газопроводу «Північний потік - 2».
«У тому, що стосується «Північного потоку - 2», важливо прояснити роль Європейської комісії. Це підприємство, яке належить приватній компанії. Ми не беремо жодної участі у цьому проєкті. Що є важливим для нас – якщо він починає діяти, він буде частково діяти на внутрішньому ринку ЄС. Це означає, що він має дотримуватися відповідного законодавства ЄС, у цьому випадку, - газової директиви», - зауважила Анна-Кайса Ітконен.
Вона нагадала, що регуляторні правила, що визначаються так званою газовою директивою ЄС, передбачають «анбандлінг» (розукрупнення) великих проєктів з постачання газу, у тому числі трубопровідних, та забезпечення доступу до них третіх сторін, що запобігає їх монополізації. Такі критерії є чинними для всіх проєктів з постачання газу, що діють на території ЄС або заходять на його територію. Певні виключення поширюються лише на проєкти, що розпочали діяльність до вересня 2019 року, але це жодним чином не стосується «Північного потоку -2».
«На цьому етапі це більше віртуальне обговорення, оскільки Єврокомісія не бере участі у політичних дискусіях щодо майбутнього «Північного потоку-2», - додала речниця Єврокомісії.
Вона окремо наголосила, що «Північний потік - 2» ніколи не був для ЄС проєктом «спільного інтересу», ніколи не отримував європейського фінансування, і не розглядався в контексті диверсифікації джерел постачання газу. До того, цей газопровід ніколи не використовувався для постачання газу в Європу. Тож роль Європейської комісії в цьому контексті обмежується тим, щоб переконатися, що будь-який проєкт, включаючи «Північний потік - 2», якщо він діятиме на території ЄС, відповідав чинному європейському законодавству.
Речниця Єврокомісії підтвердила, що ЄС має намір позбавитися імпорту російського викопного пального.
Як вже повідомлялося, МЗС України закликало певних представників Німеччини та інших країн, які виступають за відновлення газопроводу «Північний потік», не наражати своїх співвітчизників і загалом Європу на небезпеку, пов’язану з цим російським геополітичним проєктом.
Раніше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявляв, що Вашингтон і Москва ведуть переговори про відновлення діяльності газопроводу «Північний потік».